Берлин смята за юридически закрит въпроса за репарационните искания на Полша към Германия по повод престъпленията на националсоциалистите по време на Втората световна война. Това заяви германският канцлер Олаф Шолц в интервю за вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (FAZ), цитирано от БГНЕС.
"Както всички германски правителства, мога да отбележа, че този въпрос е окончателно уреден от гледна точка на международното право", казва Шолц.
По-рано Полша оцени на $1,3 трилиона размера на щетите, нанесени на страната от нацистка Германия по време на Втората световна война - това бе заявил лидерът на управляващата в Полша партия "Право и справедливост" Ярослав Качински.
Германското правителство многократно е посочвало, че не вижда причина за никакви плащания, тъй като през 1953 г. Полша официално отказа репарации. Варшава твърди, че споразумението от 1953 г. е подписано в нарушение на закона под натиска на СССР и засяга само вече несъществуващата Германска демократична република (ГДР) и Полската народна република.
В интервюто си за FAZ германският канцлер заявява също, че се е договорил с президента на САЩ Джо Байдън за доставка на реактивни системи за залпов изстрел (РСЗО) на Украйна и напълно споделя позицията на ръководителя на Белия дом за доставката на оръжия за Киев. "Ние подкрепяме Украйна с всичко необходимо за самозащита. В същото време трябва да предотвратим ескалация, водеща до война между Русия и НАТО", подчерта германският канцлер.
Шолц каза още, че ФРГ смята за необходимо да подели тежестта по доставката на оръжия за Украйна и е готова да поеме осигуряването на системи за противовъздушна отбрана и артилерия: "Германия може да се съсредоточи върху противовъздушната отбрана и артилерията".
Олаф Шолц призна, че в ХДС/ХСС, СДП, Зелената партия има членове, които не са съгласни с решенията му за доставка на оръжие за Украйна и за налагане на санкции срещу Русия.
"Трябва да признаем, че в основните политически партии има хора, които не са убедени, че курсът, който следвам като канцлер по отношение на оръжейните доставки за Украйна и налагането на санкции срещу Русия, е правилен. В тези времена е важно да популяризирате позициите си и взетите решения, като ясно съзнавате, че има граждани, които се съмняват в тях. Това е част от демокрацията", заяви още Шолц в интервюто за изданието FAZ.