Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти: Успехите на Украйна са факт, но това не значи, че войната ще свърши скоро

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин се опитва да отговори на грандиозния военен успех на Украйна през последните дни, но е трудно да се предвидят следващите ходове на Кремъл, коментират експерти пред АФП.

След като си върна хиляди квадратни километри територия и няколко града, държани от Русия, Киев пое инициативата на бойното поле, като някои украински официални лица вече говорят за възможна победа за подкрепяната от Запада армия на президента Володимир Зеленски.

„Това ще бъде като снежна топка, която продължава да се търкаля и търкаля“, каза украинският министър на отбраната Олексий Резников за френския всекидневник Le Monde в понеделник. „Ще видим отстъплението на втората най-мощна армия в света.


Но експертите предупреждават, че подобни прогнози може да са преждевременни.

Говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков каза в понеделник, че войските на страната му бомбардират загубени територии в източната част на Украйна и обеща, че Москва ще продължи да се бие, "докато целите ѝ не бъдат постигнати".

Във вторник Русия заяви, че нанася "масивни" удари по фронтовите линии на Украйна.

"Само тактически"

Големи прегрупирания на руски войски наистина са вероятни, прогнозира Александър Гринберг от Йерусалимския институт за стратегия и сигурност, наричайки последните украински успехи "грандиозни, но само тактически".

Иван Клишч от Изследователския институт за външна политика в Естония предупреди, че украинските войски няма да могат да поддържат офанзивата си за неопределено време.

„Украинските сили ще трябва да се укрепят, особено по границата с Русия“, каза той пред АФП.


Междувременно руският лидер е изправен пред "ограничени" възможности, каза Клишч, тъй като той следи общественото мнение у дома.

"Досега Путин избягваше мобилизирането на наборници. Това би рискувало да създаде допълнителна нестабилност, тъй като е непопулярна мярка", каза той.

Вариантът за изтегляне на всички руски сили също е рискован, тъй като въоръжените сили и населението очакват някаква победа.

Междувременно Путин може просто да чака настъпването на зимата, което ще изостри "социално-икономическите проблеми на Киев", каза Александър Храмчихин, независим руски военен експерт.

За тази цел Москва може да продължи да се насочва към украинската инфраструктура, създавайки "огромни проблеми" на Киев, каза той.

Малцина очакваха украинския пробив въпреки обещанията на Киев за контраофанзива, за да си върне Херсон, един от първите градове, паднали след руската атака през февруари.

От ключово значение е мащабът на руското отстъпление в северната част на Украйна, откъдето Москва премести войски с цел защита на юга, оставяйки линиите за доставки уязвими.

„Атаката срещу Херсон не беше просто диверсия, но изигра тази роля“, каза Гринберг пред АФП.

Руските операции за логистична подкрепа продължават да бъдат основна цел за украинските удари, отбеляза Бен Ходжис, бивш командир на силите на НАТО в Европа.

Руските сили "зависят в голяма степен от железопътния транспорт за артилерийски боеприпаси и тежко оборудване", написа той в „Туитър“.

Извън контрол

„Превземането на Купянск ще означава голямо прекъсване на логистичната поддръжка на фронтовата линия на руските войски в този район“, добавя Ходжис.


Безброй реки пресичат региона, отбелязва Гринберг, казвайки, че „достатъчно е да се разрушат мостове, за да се прекъснат веригите за доставки“.

Най-големият проблем на Русия може би е липсата на военна сила, съчетана с нейната традиция на йерархии отгоре надолу, които се възприемат като несвързани с реалностите на бойното поле.

Това позволи на Киев да блесне с уникалната си комбинация от мобилност, малки автономни единици и патриотично единство, казват експертите.

Русия "не е в състояние да контролира големи територии и дълга фронтова линия", посочва Храмчихин, добавяйки, че разузнаването, предоставено от Съединените щати, е помогнало на Киев дори повече от доставките на оръжия.

В резултат на това Украйна успя да измести руснаците в открита битка „за първи път от началото на войната“, отбелязва Мишел Гоя, бивш полковник от френската армия.


Способността на силите на Киев да организират две отделни атаки, включващи 20 000 войници, може да сочи към "обръщане на кривите на капацитета" между Украйна и Русия, казва още той.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън приветства в понеделник „значителния напредък“ на Украйна, но също така предупреждава, че „е твърде рано да се каже накъде точно отива това“.

Наистина би било неразумно да се изключи възможността махалото на войната да се върне отново в полза на Москва, казва и Храмчихин.

Както и да се развие следващата фаза на войната, конфликтът вероятно ще продължи дълго време, прогнозира руският експерт.

„Може би 20 години“, каза той пред АФП.


По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна