Китайската икономика нарасна през третото тримесечие на 2022 г. по-силно от очакваното благодарение на редица мерки, предприети от властите в Пекин, за повишават бизнес активността, но политиките на строги Covid ограничения, задълбочаващата се имотна криза и рисковете за глобална рецесия представляват сериозни предизвикателства за едно по-трайно съживяване на втората по сила световна икономика до края на тази и през 2023 г.
Брутният вътрешен продукт на Китай се повиши през периода юли - септември с 3,9% на годишна база при очаквания за по-скромен отскок с 3,4% и след анемичен растеж от 0,4% през второто тримесечие, показват данни на Националното статистическо бюро на Китай. Това е най-солидната експанзия в азиатската държава от второто тримесечие на 2020 г. насам.
Спрямо предходното тримесечие БВП се повиши с 3,9% при очаквания за растеж с 3,5% и след свиване с 2,6 през второто тримесечие.
Графика на тримесечния БВП спрямо година по-рано
Статистическата агенция предупреди, че икономическото възстановяване все още не е стабилно поради вътрешни и глобални насрещни ветрове.
Данните бяха публикувани само ден, след като китайският президентът Си Цзинпин си осигури исторически трети мандат начело на управляващата Комунистическа партия.
Китайската статистика представи и серия важни показатели, представящи смесена икономика картина през септември, като продажбите на дребно се повишиха с най-слабо темпо от 4 месеца насам, растежът на износа беше най-ниският от 5 месеца, а нивото на безработица достигна най-високото си ниво от юни.
Продажбите на дребно нараснаха през септември с 2,5% на годишна база след повишение с 5,4% през август, отбелязвайки най-слаб растеж от май насам.
Графика на месечните продажби на дребно (спрямо година по-рано)
В същото време обаче китайското индустриално производство се увеличи през септември с 6,3% спрямо година по-рано след повишение с 4,2% през август и очаквания за растеж с 4,5 на сто. Това представлява пети пореден месец на производствен растеж и най-сериозно повишение от февруари насам.
Дълготрайните бизнес инвестиции пък нараснаха през септември с 5,8% на годишна база - малко под очакванията за растеж с 6 на сто и след повишение с 5,8% през август.
Китайският износ през септември се повиши с 5,7% спрямо година по-рано, но след растеж със 7,1% през август, отбелязвайки най-слабата експанзия от април 2022 г. насам на фона на отслабващото глобално търсене с оглед на растящата инфлация в редица държави.
Китайският износ за страните от ASEAN (Асоциация на страните от Югоизточна Азия) се увеличи през септември с 29,5% на годишна база, а в посока ЕС - 5,6%, докато износът за САЩ се сви с цели 11,6 на сто. Китайският износ в посока русия пък скочи през септември с 22,2% спрямо година по-рано.
Нивото на безработицата през септември пък нарасна до 5,5% от 5,3% през август, достигайки най-високо ниво юни 2022 г., като повишението се дължеше на новата Covid вълна в страната и въведените заради нея локдауни в някои китайски мегаполиси.