Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нидерландският регулатор: Неразумно е ценово ограничение на газовите TTF фючърси

Снимка: Ройтерс

Нидерландският регулатор, който контролира газовата борса TTF, която е основният фючърсен пазар на природен газ в Европа, предупреди в четвъртък, че опитите за налагане на таван на цените на фючърсите могат да имат отрицателни последици, включително физически недостиг на синьото гориво.

Европейските цени на газа се определят от търсенето и предлагането след началото на руската инвазия в Украйна и няма признаци на манипулация или прекомерна спекулация въпреки рязкото покачване на цените, посочи Управлението за финансовите пазари на Нидерландия (AFM) в своя годишен преглед на политиката.

Агенцията е критична към "европейската тенденция за таван на цените или много строги правила за волатилност“, заяви на пресконференция членът на борда на директорите Ханзо ван Бойзеком.

"Пазарът функционира адекватно и с интервенции никога не знаеш какво може да получиш, последствията може да са по-лоши, отколкото очакваш", добави той.

Ханзо ван Бойзеком каза, че докато AFM разбира, че високите цени на газа са болезнени за бизнеса и потребителите, те са предизвикали инвестиции в нова европейска инфраструктура за втечнен природен газ и са довели до изпращане на доставки на втечнен природен газ в Европа вместо към Азия.

През октомври Европейската комисия заяви, че ще обмисли определянето на "динамичен" таван на цената на TTF фючърсите, след като Италия, Белгия, Полша и още 12 други страни призоваха за таван на цената на газа в ЕС.

Тъй като фючърсните TTF цени се използват като референтна цена в договорите за втечнен природен газ, надеждата е, че ограничаването на тези цени би означавало по-ниски цени за европейския вносен газ.

Въпреки това Германия и Нидерландия, и двете относително богати и с големи промишлени сектори държави от ЕС, които са силно зависими от газа, се противопоставят на тавана.

AFM също така посочи, че въвеждането на алтернативен европейски показател, според друго предложение на ЕК, е нещо, което участниците на пазара изглежда не искат и което "ще направи малко за справяне с фундаментите, стоящи зад прекомерните цени на енергията в ЕС".

AFM заяви, че подкрепя условно друга идея, която се разглежда от Комисията, а именно въвеждането на "прекъсвачи", за да се ограничат прекомерни движения на цените в рамките на един ден на търговия на TTF борсата и да се гарантира по-дисциплинирана търговия. Твърди се обаче, че и това няма да помогне за по-ниски цени н синьото гориво.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна