Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Блумбърг: Сделката между Турция и България открива нов маршрут за европейския газов пазар

Снимка: БГНЕС

Турция даде достъп на България до своите терминали за втечнен природен газ, отваряйки строго контролиран ъгъл за европейския газов пазар, който може да помогне за разнообразяване на микса от доставки в региона, съобщава агенция Блумбърг.

Съгласно подписната днес в София сделка, българската държавна газова компания "Булгаргаз" ЕАД ще може да внася втечнен природен газ през турските терминали и газова мрежа в рамките на следващите 13 години. България ще може да използва общ капацитет от около 1,5 милиарда кубически метра годишно, каза пред репортери турският министър на енергетиката Фатих Дьонмез. Ако бъде изпълнен, капацитетът покрива около половината от вътрешното търсене на България, напомня Блубърг.

Споразумението открива добре дошъл нов маршрут за доставки в Югоизточна Европа, след като Русия ограничи доставките до континента след нахлуването ѝ в Украйна. Преди това най-краткият път на България за достъп до втечнен природен газ беше през Гърция, където купувачите трябваше да се състезават за слотове за акостиране съгласно правилата на Европейския съюз.

Турция, която е извън ЕС, но е свързана със съюза чрез тръбопровод, не е обвързана от тези правила и разполага с резервен капацитет.

"Благодарение на това споразумение вече можем да купуваме газ от производители от цял свят", каза министърът на енергетиката Росен Христов пред репортери. "Това е решение не само от национално и регионално значение, но и от значение за Европа", добави той.

Докато Западна Европа бърза да изгради нова инфраструктура, за да замени руския газ, през миналата година Турция е използвала по-малко от половината капаците в размер на 21,9 милиона тона на своите четири терминала за втечен природен газ, според данни на Блумбърг. Петото LNG съоръжение трябва да започне работа по-късно този месец.

Турски регион, който е границата с България, е мястото, където Анката планира да създаде "глобален газов хъб".

В допълнение към LNG, Анкара инвестира в нов капацитет за съхранение и преговаря с Русия и Туркменистан за нови доставки, които могат да преминават през Турция към Европа. Потенциалните пречки включват разходи за тръбопроводи, които могат да достигнат милиарди долари, както и геополитически търкания между ЕС и Русия.

Турция направи още една стъпка към целта си през декември, когато Румъния се съгласи да внася азербайджански газ през Турция. В момента България получава една трета от годишните си доставки от Азербайджан чрез дългосрочен договор, напомня Блумбърг.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна