Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща на върха на Меркосур търси баланс в търговската сделка с ЕС

Протест на "Грийнпийс" срещу търговската сделка ЕС-Меркосур, Брюксел, май 2023 г.
Снимка: АФП

Южноамериканският търговски блок Меркосур започва днес двудневна среща, в чийто дневен ред е търговска сделка с Европейския съюз, макар че малко от лидерите очакват консенсус по въпроса за исканията на ЕС за защита на околната среда, предаде АФП.

ЕС и страните от Меркосур – Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, се опитват да финализират търговския пакт след постигането на принципно споразумение през 2019 г., предшествано от две десетилетия на преговори.

Но ратификацията от 27-те страни членки на ЕС буксува, най-вече заради опасенията на ЕС за околната среда, най-вече в амазонските екваториални гори.

ЕС предложи допълнително споразумение с още гаранции за околната среда, което затормози южноамериканските лидери и забави напредъка към окончателна сделка.

Брюксел иска всяка сделка с Меркосур да включва съобразяване с различни ангажименти, които са част от Парижкото споразумение за климата и в момента са доброволни.

Блокът Меркосур представлява 62% от южноамериканското население и 67% от БВП на континента.

Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва оглави критиките към исканията на ЕС за околната среда, заявявайки пред репортери миналия месец, че "стратегическите партньори трябва да имат отношения на взаимно доверие, не на недоверие и санкции".

Обезлесяването на Амазония се засили при предшественика на Лула, крайнодесният Жаир Болсонаро, чийто мандат бе от 2019-2022 г.

Но въпреки че левият ветеран Лула, който се смята за анти-Болсоноро в политиката за опазване на околната среда, той заяви пред председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен през юни, че има притеснения от исканията за допълнителни гаранции.

Той обвини европейските депутати в опит да прокарват закони извън своята територия с мерки, "които променят баланса на споразумението".

Първият дипломат на ЕС Жозеп Борел призна наскоро, че предложенията за околната среда не са били добре приети от южноамериканските страни и че Европа чака конкретен отговор на исканията си.

Въпреки критиките на Бразилия лидерите все още се надяват на сделка. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна