Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Газът в Европа поевтинява слабо след ръст от близо 40% през предходните три сесии на търговия

Снимка: Pixabay

Газът в Европа поевтинява слабо по време на търговията в сряда след ръст от близо 40% през предходните три сесии, като търговците на синьото гориво са в очакване на по-голяма яснота относно преговорите между енергийния гигант Chevron Corp. и неговите служители в предприятието за втечнен природен газ в Австралия.

Към 13.00 часа българско време ноемврийските фючърси на нидерландския газов хъб TTF поевтиняват с 1,5% към 48,66 евро за мегаватчас, след като в началото на днешната търговия поскъпнаха за кратко до 50 евро/MWh за пръв път от началото на април тази година.

Цените на синьото гориво скочиха рязко в края на миналата и началото на тази седмица от нива около 35,60 към 50,00 евро за мегаватчас на фона на повишеното безпокойство относно доставките, като Европа е на прага на отоплителния сезон, тъй като се очаква температурите да започнат да падат през следващите няколко дни.

Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


Въпреки че европейските газохранилища са почти пълни (на 97,09% към 9-и октомври) и ще осигурят буфер при потенциални ограничения в доставките, регионът се нуждае от непрекъснати доставки, за да задоволи търсенето, след като загуби повечето си доставки на газ по тръбопроводи от Русия през миналата година.

Цените на природния газ започнаха да се повишават още в края на миналата седмица, след като работниците в съоръженията за втечнен природен газ в Австралия заявиха, че планират да подновят стачките, освен ако не бъде постигнато споразумение за заплащането и условия на труд с оператора Chevron.

Перспективите за доставките станаха още по-песимистични и неясни, след като Израел нареди спирането на голямо си газово находище "Тамар", позовавайки се на опасения за безопасността с оглед на ескалиращия военен конфликт с "Хамас". Това излага на риск износа на втечнен природен газ от страна на Египет, тъй като северноафриканската държава трябва да се справи със спада в доставките от Израел.

Пазарът на синьото гориво остава нащрек и заради засечения теч в подводния газопровод между Финландия и Естония в Балтийско море, като разследващите органи смятат, че това е в  резултат на умишлен "външен акт", целящ разрушения.

Междувременно се очаква температурите в голяма част от Западна Европа и във Великобритания да бъдат с 5-6 градуса по Целзий под нормалните за този период през идващия уикенд и в началото на следващата седмица, според прогнозата на Maxar Technologies.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна