Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронните отпадъци са катастрофа за околната среда, ЕС опитва да овладее проблема

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отпадъците от електрическо и електронно оборудване стават все повече, а от тях се рециклират по-малко от 40%Електронните устройства и електрическото оборудване определят живота ни - от перални машини и прахосмукачки до смартфони и компютри. 

Отпадъците, които генерират, се превръщат в пречка пред усилията на Европейския съюз (ЕС) за намаляване на екологичния отпечатък. 

Заради замърсяване с тежки метали, пластмаси, токсични химикали електронните отпадъци се превръщат в голяма катастрофа за околната среда, сочи доклад на ООН, озаглавен "Глобален монитор на електронните отпадъци. По-малко от 1/4 от 62 млн. т отпадъци са били рециклирани през 2022 г. Общото тегло на електронните отпадъци през 2022 г. е два път по-голямо от това през 2010 г. Това включва малки предмети като електронни цигари и таблети, електрически четки за зъби, тостери, телевизори, електрически велосипеди, скутери.

Според ООН всеки човек на планетата годишно генерира по около 8 кг електронни отпадъци. Значение има къде живее конкретният човек, защото един европеец произвежда около седем пъти повече от един африканец. Данните на ООН сочат, че всяка година неконтролираните електронни отпадъци генерират 45 000 т вредни пластмаси и 58 т живак.

Лавината от електронни отпадъци предстои да се засилва, тъй като търсенето на нови технологии надвишава капацитета за рециклиране. ООН оценява стойността на металите, съдържащи се в изхвърлените предмети, на 91 млрд. долара. 


Електронните и електрическите отпадъци, или отпадъците от електрическо и електронно оборудване, обхващат различни продукти, които се изхвърлят след употреба

  • Големи домакински уреди, например перални машини и електрически печки;
  • Информационни и телекомуникационни уреди (лаптопи, принтери), потребителски уреди (видеокамери, луминесцентни лампи) и фотоволтаични панели
  • Малки домакински уреди (прахосмукачки, тостери)
  • Всички останали категории - като например електрически инструменти и медицински изделия

Количеството електрическо и електронно оборудване, произведено в ЕС, се е увеличило от 7,6 млн. т през 2012 г. на 13,5 млн. т през 2021 г., а събраните отпадъци от такова оборудване са нараснали от 3 млн. т на 4,9 млн. т за същия период. 

Практиките за рециклиране се различават в отделните държави членки. Австрия, например, е била на първо място в ЕС през 2021 г. по събиране на електронни отпадъци, като средното количество на жител се е равнявало на 15,46 кгСредно в ЕС през 2021 г. са събрани 11 кг отпадъци от електрическо и електронно оборудване на жител, отбелязват от ec.europa.eu.

Защо рециклирането е важно

Изхвърленото електронно и електрическо оборудване съдържа потенциално вредни материали, които замърсяват околната среда и увеличават рисковете за хората, участващи в рециклирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване. За да противодейства на този проблем, ЕС прие законодателство за предотвратяване на употребата на някои химикали, например олово.

Много видове редки минерали, които са необходими в съвременните технологии, идват от държави, които не зачитат правата на човека. За да се избегне неволната подкрепа за въоръжени конфликти и нарушения на правата на човека, членовете на ЕП приеха правила, изискващи европейските вносители на редкоземни материали да извършват цялостни проверки на своите доставчици


Какви мерки взема ЕС

Европейската комисия има план за действия за кръговата икономика, който определя намаляването на отпадъците от електрическо и електронно оборудване като основен приоритет. В предложението се очертават цели като въвеждане на "правото на поправка" и подобряване на възможностите за повторно използване на продукти, въвеждането на общо зарядно устройство и насърчаване на рециклирането на електроника. Европейската комисия има и предложение за насърчаване на поправката на стоки. То цели да направи поправката и ремонта на продукти по-лесни и по-евтини за потребителите.

От края на 2024 г. повечето мобилни електронни устройства ще се зареждат с единно устройство на базата на USB тип C.

Европейският съюз е приел правила относно събирането, обработването и рециклирането на електрическо и електронно оборудване, за да се справи с нарастващото количество електронни отпадъци. 

Европейската комисия представи предложение за актуализиране на директивата с цел изпълнение на решение на Съда на ЕС относно обхвата на отговорността на производителите на фотоволтаични панели. Парламентът и Съветът постигнаха предварително споразумение относно промяната през ноември 2023 г. Те също така се договориха, че до 2026 г. Комисията следва да направи преглед на директивата и при необходимост да предложи допълнителни промени, основани на цялостна оценка на нейното въздействие върху обществото и околната среда


Позицията на Парламента

ЕП одобри позицията си по новия план за кръговата икономика, като призова за допълнителни мерки за постигане на екологична устойчивост и въглеродна неутралност до 2050 г. Препоръките включват затягане на изискванията за рециклиране и обвързващи цели за използването на материали и потреблението към 2030 г.

Депутатите искат да бъде удължен животът на електронните продукти, като се гарантира възможността за поправката им


в текста са използвани снимки от ЕПА/БГНЕС и ec.europa.eu

По публикацията работи: Лозина Владимирова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени