Германският финансов министър Кристиан Линднер коментира, че подкрепя повечето идеи, изложени от бившия президент на Европейската централна банка и бивш италиански премиер Марио Драги в неговия доклад.
"Трябва да работим върху мобилизирането на силите за растеж на частния сектор. Приветствам всички предложения на г-н Драги, които сочат в тази посока", сподели Линднер.
Той обаче добави, че е против емитирането на съвместен дълг в рамките на Европейския съюз, тъй като не вярва, че това ще реши "структурните" проблеми.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек пък определи доклада на Марио Драги като "звън за събуждане" за Европа, призовавайки единният блок да приеме констатациите "на сериозно".
В изявлението си той подчерта значението на иновациите, по-добрите рамкови условия и мобилизирането на публични и частни инвестиции за справяне с "предизвикателствата" на континента. Хабек подчерта необходимостта от превръщането на "декарбонизацията в жизнеспособен бизнес модел", призовавайки Европа да посрещне тези задачи с "решителност".
Докладът на Драги, който разкри, че ЕС трябва да увеличи разходите със 750 милиарда евро годишно, за да си възвърне конкурентното предимство, предизвика дискусии в целия блок.