Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Commerzbank може да загуби две трети от работните места при враждебно придобиване от UniCredit

Снимка: financialounge.com

Две трети от работните места в Commerzbank могат да изчезнат, ако UniCredit успешно извърши т.нар. "враждебно придобиване" на германския кредитор, предупреди член на надзорния съвет на Commerzbank във вторник.

Щефан Витман, който също така е високопоставен служител в германския профсъюз Verdi, каза пред бизнес телевизията CNBC, че "със сигурност се надяваме, че можем да избегнем" враждебно поглъщане от италианската банка. Витман каза, че бордът на Commerzbank е призовал германското правителство да извърши вътрешен преглед за възможното поглъщане, което бордът се надява да даде на банката период от шест месеца, за да направи преглед на ситуацията.

"Но ако това враждебно поглъщане е неизбежно, смятаме, че две трети от работните места ще изчезнат, че ще има ново значително съкращаване в банковите клонове", посочи той и добави:

"По-специално ще видим, че UniCredit изобщо не иска всички клиенти на Commerzbank, а че се фокусира върху предполагаемите най-добри клиенти, а именно богатите клиенти".

Берлин, който беше най-големият акционер в Commerzbank, след като инжектира 18,2 млрд. евро, за да спаси кредитора по време на финансовата криза от 2008 г., вероятно ще играе ключова роля във всяко потенциално сливане между банките.

"Ние всъщност сме загрижени за нашата икономическа и индустриална отговорност. Що се отнася до работната сила, върху която синдикатите, разбира се, са особено фокусирани, те винаги ще загубят при сливането, независимо от момента", посочи Витман. Банката все още не е отговорила на искането на CNBC  за коментар относно изявленията на Витман.

В понеделник италианската банка UniCredit обяви, че е увеличила дела си в германския кредитор до около 21% и е подала заявка за увеличаване на това участие до 29,9%, сигнализирайки, че може да има оферта за неговото придобиване. По-рано този месец италианската банка придоби 9-процентен дял в Commerzbank, потвърждавайки, че половината от този дял е бил придобит от притежаваните от германското правителство активи.

UniCredit вярва, че може да бъде постигната значителна полза в рамките на Commerzbank, вторият по големина кредитор в Германия, но каза, че са необходими допълнителни действия, за да може тази стойност да бъде "кристализирана".

Германският канцлер Олаф Шолц разкритикува хода на UniCredit, като каза, че "недружелюбните атаки, враждебните поглъщания не са добро нещо за банките и затова германското правителство ясно се е позиционирало в тази посока', предаде Ройтерс.

Надзорният съвет на Commerzbank трябва да се събере тази седмица, за да обсъди дела в банката на UniCredit, посочи за CNBC неназовани лица, запознати с въпроса.

Витман каза, че настроението в момента е "много напрегнато" в компанията, добавяйки, че банката е била изненадана от съобщението на UniCredit в понеделник, което той описа като "обрат от 180 градуса в рамките на 48 часа".

″Главният изпълнителен директор на UniCredit Андреа Орсел последно говори миналия петък, че иска приятелско придобиване в съгласие с всички заинтересовани страни и политици. А вчера бяхме изненадани от опита му за враждебно поглъщане", посочи Витман.

Членът на надзорния съвет обясни, че двете основни причини да се разглежда потенциално сливане в критична светлина са липсата на банков съюз в Европа и фактът, че UniCredit "се напълнила с италиански държавни облигации през последните години".

Той постави под съмнение какво може да се случи, ако геополитическо напрежение или "катаклизми" повлияят на наличността на капитал на UniCredit за финансиране на индустрията на Commerzbank.

В отговор на финансовата криза от 2008 г. Европейската комисия обяви планове за създаване на банков съюз за подобряване на регулирането и надзора на банките в региона, напомня CNBC.

Икономистът и бивш управител на Европейската централна банка Марио Драги отбеляза в неотдавнашен доклад, че банките в Европа са изправени пред регулаторни пречки, които "ограничават капацитета им да отпускат заеми", цитирайки също така "незавършения" банков съюз като един от факторите, които оказват влияние върху конкурентоспособността на банките в региона.

"Винаги сме говорили, включително като представители на служителите в Надзорния съвет, че може и трябва да има сливания на европейско ниво, но само когато банковият съюз е налице. И това е само втората ни точка на критика, която казваме: първо създайте правилата на играта и предпазните средства, а след това го направете разумно, когато е ясно на какво игрално поле се намираме", посочи Витман.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна