Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Goldman Sachs: Петролът може да поскъпне с $20 за барел при евентуален петролен шок в Иран

Цените на суровия петрол могат да скочат с 20 долара за барел, ако иранското производство се понижи, според инвестиционната банка Goldman Sachs, цитирана от бизнес телевизия CNBC.

Фючърсите на американския суров петрол се повишиха с около 5% по време на търговията в четвъртък и с още близо 1% в петък поради опасенията, че Израел може да нанесе въздушни удари по петролната индустрия на Иран като отмъщение за ракетната атака на Техеран по-рано тази седмица.

Изчислено е, че "ако видите устойчив спад от 1 млн. барела на ден при производството на Иран, тогава ще видите пиков тласък на цените на петрола през следващата година от около 20 долара за барел", заяви за CNBC Даан Струйвен, съпредседател в Goldman Sachs за глобалните изследвания на суровините.

Това е при предположението, че петролният картел ОПЕК + се въздържа да отговори чрез увеличаване на производството, допълни Струйвен.

Ако ключови членове на ОПЕК + като Саудитска Арабия и ОАЕ обаче компенсират част от загубите в иранското производство, петролните пазари могат да видят по-слаб ценови ръст от малко под 10 долара барел, прогнозира още той.

Откакто въоръженият конфликт между Израел и военната групировка "Хамас" в Ивицата Газа започна на 7-и октомври миналата година, имаше ограничени сътресения на петролния пазар, а цените като цяло останаха под натиск поради увеличеното производство от страна на САЩ и слабото търсене от Китай.

Въпреки това настроенията може да се променят в краткосрочен план, като през настоящата седмица петролните фючърси вече поскъпнаха с между 9 и 10% (най-солиден седмичен ръст от октомври 2022 г. насам), след като Иран започна атака с балистична ракета срещу Израел, засилвайки напрежението в региона. През последните дни наблюдатели от индустрията алармираха, предупреждавайки за реална заплаха за петролните доставки.

Иран, който е член на ОПЕК, е ключов играч на световния петролен пазар. Той произвежда почти четири милиона барела петрол на ден и около 4% от световното предлагане може да бъде изложено на риск, ако иранската петролна инфраструктура се превърне в мишена за Израел, тъй като последният обмисля ответен отговор на ракетните атаки на Техеран.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Саул Кавоник, старши енергиен анализатор в MST Marquee, повиши потенциала на иранския остров Харг, който отговаря за 90% от износа на суров петрол на страната, да стане цел на евентуалния ответен удари на Израел.

"По-голямото безпокойство е, че това би било един вид много по-неизбежно начало на по-широко разгаряне на конфликта, който може да повлияе на транзита през Ормузкия пролив", добави той.

Ако Израел удари петролната индустрия на Иран, прекъсванията на доставките през Ормузкия пролив могат да станат повод за безпокойство, посочиха и други анализатори, цитирани от CNBC.

Иран преди това заплашваше да прекъсне придвижването през Ормузкия пролив, ако петролният му сектор бъде засегнат.

Проливът между Оман и Иран е ключов канал, през който минава приблизително една пета от дневното производство на петрол в света, според Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA). Този стратегически важен воден път свързва производителите на суров петрол в Близкия изток с основните световни пазари.

"В случай на пълномащабна война петролът тип Брент вероятно ще скочи над 100 долара за барел, като всяко потенциално затваряне на пролива застрашава цени от 150 долара за барел и дори повече", прогнозираха от BMI на Fitch Solutions.

Въпреки че вероятността от пълномащабна война остава "сравнително ниска", рисковете от грешна стъпка от която и да е страна вече са повишени, заявиха още анализаторите на BMI.

Въпреки че някои анализатори смятат, че ОПЕК + разполага с достатъчно резервен капацитет, за да компенсира прекъсването на износа от страна на Иран, ако Израел удари петролната му инфраструктура, свободният петролен капацитет в света остава до голяма степен концентриран в Близкия изток, особено сред държавите от Персийския залив, които могат да бъдат изложени на риск, ако се стигне до по-голям конфликт.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна