Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спад на германското производство и износ през септември

Германското индустриално производство и износ отбелязаха по-големи от очакваното понижения през септември, показвайки слабост в два от основните стълба на икономическия модел на страната преди старта на последното тримесечие на 2024 г.

Индустриалното производство се сви с 2,5% спрямо август, когато нарасна с 2,9% и при пазарни прогнози за умерен спад с 1%, показват официални данни на федералната статистика Destatis.

Спадът се дължи главно на отрицателния принос в производството на повечето сектори на преработващата промишленост, особено на автомобилната индустрия, където беше отчетен спад с цели 7,8 на сто. В същото време производството в енергоемките индустрии се е свило с 3,3%, главно поради спад в химическия сектор.

В рамките на третото тримесечие производството се понижи с 2,2% спрямо предходните три месеца (април - юни)

На годишна база промишленото производство през септември се сви с 4,6% след понижение с 3% през август.

Destatis представи и по-слаби данни за международната търговия на страната, като германският износ се понижи през септември с 1,7% до 128,2 млрд. евро спрямо август, когато нарасна с 1,2%, и при очаквания за свиване на експорта с 1,4 на сто.

Това беше първото понижение на износа от юни насам, като продажбите за останалите страни членки на ЕС се свиха с 1,8%, а тези в посока еврозоната се понижиха с 2,4%. Освен това износът за трети страни се понижи с 1,6% след по-слаби продажби в САЩ (спад с 0,3%) и Обединеното кралство (с 0,6%), докато износът за Китай се увеличи с 5,6% и в посока Русия - с 20,1 на сто.

За първите девет месеца на годината износът на Германия е намалял с 1,0% спрямо същия период на 2023 г. до 1,175 трлн. евро.

Вносът през септември пък нарасна с 2,1% до 111,3 млрд. евро след спад с 2,6% през август. Вносът от ЕС се повиши с 1,6%, а този от трети страни - с 2,6%.

Това доведе до намаляване на търговския излишък на Германия до 17 млрд. евро през септември от 21,4 млрд. евро през август и очаквания за позитивен баланс в размер на 20,9 млрд. евро.

Трябва да се им предвид, че второто президентско управление на Доналд Тръмп в САЩ не вещае нищо добри за германската индустрия и износ, тъй като в предизборната кампания той се ангажира да наложи общи мита от 10% върху вноса от всички страни, включително от ЕС и в частност - от Германия.

Германия би била големият губещ, ако президентството на Тръмп предизвика търговска война между Съединените щати и Европа, тъй като бившата индустриална сила на Германия, сега изглежда силно уязвима.

Всичко това идва на фона на политическата криза в управляващата коалиция в Берлин, след като канцлерът Шолц  се раздели с финансов министър Кристиан Линднер заради разногласия по отношение на икономическата и бюджетна политика. Шолц поиска и вот на доверие, който да се проведе в немския парламент на 15-и януари 2025 г.

По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна