Сваленият сирийски президент Башар Асад пропиля многобройни възможности да укрепи положението си във външен и вътрешен план с упорития си отказ да направи отстъпки, които биха му донесли международно признание и отчайващо необходимото икономическо облекчение, се казва в статия на "Вашингтон пост", цитирана от БТА.
Русия – главният му съюзник, положи големи усилия за постигане на мирно споразумение в Сирия, което би било прието от Запада, но Асад отказа да направи компромис, когато ставаше въпрос за абсолютната му власт, пише още в статията.
В седмиците преди офанзивата на бунтовниците Асад отхвърли няколко предложения на световните сили, които можеха да помогнат да се гарантира неговото управление, каза пред изданието бившият сирийски дипломат Басам Барабанди.
Според него едно от предложенията е било отправено от САЩ с посредничеството на Обединените арабски емирства. То включвало вдигане на американските санкции срещу режима на Асад в замяна на прекъсване на пътищата на снабдяване на ливанската шиитска групировка "Хизбула" с оръжия от Иран през Сирия.
Някои от съветниците му препоръчаха на Асад да приеме предложението на САЩ да скъса връзките си с Иран в замяна на отмяната на санкциите, каза Барабанди. Дипломатът обаче допълва, че Асад държал твърдо на своето, смятайки, че може да получи по-добра сделка, след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност.
Според изданието още по-фатален за властта на Асад се оказва отказът му да приеме "маслиновата клонка", подадена от турския президент Реджеп Ердоган. Той се опитвал да нормализира отношенията си с Дамаск в замяна на усилия от страна на Асад да държи далече кюрдските сили от турската граница, да започне диалог със сирийската опозиция и да приеме връщането на част от милионите сирийски бежанци в Турция.
Анкара отдавна подкрепя части от сирийската опозиция и вероятно одобрява офанзивата им в отговор за отказа на Асад, намекна миналия петък Ердоган.
"Ние призовахме Асад. Казвахме му, нека очертаем заедно бъдещето на Сирия", съобщи Ердоган часове преди бунтовниците да превземат Дамаск. "Не получихме положителен отговор", добави турският лидер.
Тази информация беше потвърдена и от израелското издание "Таймс ъф Израел", което пише, че неотдавна Анкара се е опитала да постигне помирение с Асад, за да намали заплахата за Турция от страна на кюрдските въоръжени групировки и да осигури безопасното завръщане на бежанците, но предложението на турските власти е било отхвърлено от сирийския президент.