Eмисия новини
от 12.00 часа
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изненадващ ръст на работните места в САЩ с 228 000, но и на безработицата до 4,2% през март

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Икономиката на САЩ добави много повече от очакваното работни места през март, но мащабните вносни мита на президента Доналд Тръмп могат да тестват устойчивостта на пазара на труда през следващите месеци на фона на спадащото бизнес доверие и разпродажбите на фондовия пазар.

През март икономиката на САЩ разкри 228 000 нови работни места след едва 117 000 през февруари (низходяща ревизия от 151 000), докато очакванията бяха за доста по-скромно увеличение на заетостта с около 135 000, показват официалните данни на Департамента по труда.

В същото време нивото на безработица се повиши до 4,2% при осреднена прогноза за стабилизиране на февруарското ниво от 4,0%.

Частният сектор допринесе за разкриването през март на 209 000 нови работни места при пазарни очаквания за 140 000, като в промишлеността бяха добавени едва хиляда работни места, но в здравеопазването 54 000, в социалното подпомагане - 24 000, а в транспортната и складова дейност - 23 000. В търговията на дребно пък бяха разкрити допълнително 24 000 работни места, отразявайки частично завръщането на работещи след проведени преди това стачки.

В същото време на федерално ниво бяха съкратени едва 4 000 работни места след останали без работа 11 000 през февруари въпреки широко рекламираните от Министерството на правителствената ефективност (DOGE) съкращения на "раздутия" федерален щат.

Безработица пък се ускори слабо през март до 4,2% при очаквания за стабилизиране на февруарското ниво от 4,1%, а броят на безработните нарасна с 31 хиляди до 7,08 милиона. Заетостта пък нарасна с 210 хиляди до 163,51 милиона.

Заплащането на труда се повиши през март с 0,3% на месечна база, или увеличение с 9 цента до 36,00 долара на час, потвърждавайки пазарните очаквания. Спрямо година по-рано растежът на часовото заплащане на труда се забави до 3,8% от 4,0% през февруари и при пазарни очаквания за 3,9%.

Днешният доклад за пазара на труда е като цяло по-добър от очакванията, но трябва да се има предвид, че фирмите се колебаят да наемат служители поради несигурна търговска политика. Тази предпазливост може да отстъпи място на съкращения на работни места, след като Тръмп обяви на 2 април базовите мита от 10% върху вноса в САЩ, като същевременно въведе изненадващо високи т.нар. реципрочни мита на основни американски търговски партньори като ЕС, Китай, Япония и Южна Корея, отприщвайки заплахи за ответни мерки и разтърсвайки световните финансови пазари.

Икономисти изчислиха, че мащабните вносни мита на Тръмп са повишили ефективната тарифна ставка на САЩ до най-високото ниво от повече от век насам (от 1909-1910 г.).

Митата на Тръмп след завръщането му в Белия дом вече изнервиха бизнеса, който приветства изборната му победа през ноември. Мартенският доклад за пазара на труда може да предложи известно краткосрочно облекчение на финансовите пазари след техния срив през последните седмици.

Данните и проучванията за бизнес и потребителските нагласи обаче показват, че икономиката на САЩ е в застой през първото тримесечие поради несигурността на търговската политика и тежките зимните бури в редица щати. Прогнозите са за нарастване на БВП през първите три месеца с под 0,5% на годишна база, като има големи шансове дори за свиване на американската икономика. Икономистите не изключват рецесия през следващите 12 месеца.

Те очакват ефектите от реципрочните тарифи да бъдат очевидни, веднага щом излезе докладът за заетостта през април. Новоразкритите работни места най-вероятно ще намалеят, тъй като се очаква потребителските разходи да се свиват на фона на увеличенията на цените.

Финансовите пазари очакват Федералният резерв да възобнови намаляването на лихвените проценти не по-късно от юни, след като спря цикъла си на облекчаване на паричната и лихвена политиката през януари. Представителите на централната банка на САЩ прогнозираха миналия месец две намаления на лихвените ставки през тази година от настоящия диапазон на федералната фондова лихва между 4,25% и 4,50%.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна