Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Членовете на СИК чакат указания от ЦИК за броенето на разписките от машинния вот

| обновено на 13.11.21 в 16:56
Снимка: Ани Петрова

Представители на Секционни избирателни комисии искат разяснения във връзка със снощното решение на ЦИК всички разписки от машинното гласуване да бъдат преброени след края на утрешния изборен ден.

Реакциите и в Хасково са нееднозначни, предава кореспондентът на БНР в региона. Много от членовете на Секционните избирателни комисии не бяха запознати със снощното решение на ЦИК да се извършва броенето на контролните разписки:

„Нали бяха казали, че на случаен принцип ще бъде броенето - за определени секции. Сега за всички секции ли ще бъде?“

„Да“ –„Това е изненада, но ако ще се брои, поне да се записват резултатите от броенето, някъде в протоколите да се отразяват“.

„Щом така си решили, така ще правим…Малко повече ще ни забави, не мисля, че ще ни затрудни“.

„Смятам, че е напълно излишно преброяването на разписките, защото на предните избори бяха избрани определени комисии да броят - имаше преброяване, нямаше разминаване в разписките и в протоколите и това е излишно натоварване на комисиите“, коментираха членове на СИК от Хасковско.

Веселина Тенчева, председател на Районната избирателна комисия в Хасково, коментира:

„Нещото, което ние можем в последния момент да направим, защото вие знаете - решението на ЦИК излезе снощи късно, е, днес всички колеги са инструктирани, когато се раздават материалите на секционните избирателни комисии, на всяка комисия да се казва, че ще има 100% преброяване на контролните разписки“.

Членове на секционни комисии в Пловдив очакват оформянето на изборните книжа след утрешното гласуване да се забави с до един час, което няма да представлява сериозен проблем.

Славчо Пейков, който е секретар на 47 СИК в район „Южен“ с 687 избиратели по списък, смята, че не си струва да се отдава значение на забавянето, защото то ще е минимално:

„Около 50 процента като гласуват означава, че ще трябва да изброим около 350 бюлетини, примерно. Дори да гласуват за двата избора, ще станат 700 бюлетини. В крайна сметка, няма как да отнеме повече от час“.

Славчо Пейков припомни, че голямото забавяне - повече от три часа, е било при смесения вот - с машини и бюлетини. Сега, по думите му, комисия от 9 души не би трябвало да има никакъв проблем:

„Когато броим и ръчно бюлетините, ние ще направим сверяване накрая и при това положение смятам, че всичко ще бъде много честно и няма да има никакви съмнения“.

Председателят на Районната избирателна комисия в Смолян Росица Чакърова заяви, че решението на ЦИК за 100% броене на разписките от машинното гласуване допълнително ще усложни изборния процес:

„Притесненията ми са такива, че това ще забави много изборния процес, хората ще се изнервят допълнително, тъй като първо - самото броене ще отнеме време на секционните комисии, второ, следва да попълнят допълнителни протоколи и да представят информация“.

В Плевен също са изненадани от решенето на Централната избирателна комисия за стопроцентово броене на разписките.

Машинно гласуване с по две устройства ще има в една пета от секциите в Плевенска област. В 272 секции в областта ще се гласува с 1 машина, а с по две - в 72 секции, каза председателят на РИК Василка Митева:

"По принцип и за нас решението на ЦИК от снощи е изненада, защото преди това имаше друго решение. След това имаше произнасяне на ВАС, но щом като ЦИК е решила така, хората трябва да се съобразят. Дали ще ги затрудни - възможно е, защото иначе биха свършили много по-рано. Щом са такива изискванията, ние сме длъжни да се съобразяваме", каза Митева.

Красимир Иванов, директор на дирекция в Община Плевен, посочи:

"Със сигурност, със сигурност ще забави процеса за предаване на изборните книжа и материали след приключване на изборния ден".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени