"БГ Тренто" на победа от полуфинал на световното клубно първенство

Шампионът на Европа по волейбол при мъжете - "БГ Тренто", където играят националите Матей Казийски и Цветан Соколов, а треньор е Радостин Стойчев, е на победа от класиране за 1/2 финалите на световното клубно първенство в Доха, Катар. Нашите надиграха египетския "Замалек" с 3:1 гейма (25:18, 25:21, 23:25, 25:20) в първия си мач от група "А" на турнира в зала "Еспайър Зоун".

Срещата започна добре за волейболистите на Тренто, които поведоха още в самото начало на 1-ия гейм и спечелиха спокойно гейма с 25:18 след ас на кубинеца Османи Хуанторена.

Втората част на мача тръгна точка за точка и първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за "Замалек" - 8:7. "Тренто" успя да изравни при 10:10, а след това поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване. Италианците запазиха разликата до края на частта и я спечелиха с 25:21.

Шампионите на Европа започнаха отлично в 3-ия гейм и поведоха с 4:0 след две отлични отигравания в атака и блокада на Цветан Соколов, който замени Матей Казийски. "Замалек" обаче се върна в гейма и имаше предимство при 16:13. Разликата стана 23:19 за "Замалек", но "Тренто" изравни - 23:23. Хуанторена обаче сгреши началния си удар, а атака на бразилеца Висото излезе в аут за крайното 25:23 за африканците.

Египтяните поведоха с 4:0 в 4-ия гейм, след това с 8:3 и 16:9. Волейболистите на "Тренто" обаче вдигнаха оборотите и поведоха с 22:18. В крайна сметка се стигна до 25:20 и победа с 3:1 гейма за италианците.

Матей Казийски завърши с 11 точки (2 блокади, 43% ефективност в атака и 56% перфектно посрещане), а най-резултатен за победителите бе бразилецът Леандро Висото с 25 точки. Цветан Соколов приключи с 4 точки (1 блок и 50% ефективност в атака). За състава на "Замалек" Мохамед Бадави реализира 27 точки.

В другата среща от групата "Зенит" Казан не срещна проблеми от пуерториканския "Коросал" и победи с 3:0 гейма (25:20, 25:14, 25:16). Максим Пантелеймоненко завърши с 15 точки за руснаците, а Сергей Тетюхин добави 12 за победителите. За отбора от Пуерто Рико Матю Томас МакКини реализира 16 точки, а Джейсън Октаве - 9.

Утре "Тренто" ще играе срещу победителя от Шампионската лига от 2008 година - руския "Зенит" Казан, който участва на турнира в Доха с "уайлд кард". В другата среща от група "А" един срещу друг ще се изправят "Ал Араби" и "Коросал".

В група "Б" са отборите на "Ал Араби" Доха, СКРА "Белхатов" Полша, "Пайякан" Иран и "Симед" Бразилия.

Срещи от 1-ия кръг в група "А" на световното клубно първенство по волейбол за мъже в Доха, Катар:

"Тренто" Италия - "Замалек" Египет - 3:1 (25:18, 25:21, 23:25, 25:20)

"Зенит" Русия - "Коросал" Пуерто Рико - 3:0 (25:20, 25:14, 25:16)

По публикацията работи: Светослав Костов