Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Забравеното кралство – трагедията на Катарите” проект на Жорди Савал

През Х в., по време на царуването на цар Петър І в България се заражда религиозно учение, което ще зареди с напрежение следващите столетия от историята на християнството. Негов първи проповедник е поп Богомил и затова последователите му са наречени богомили. Въпреки преследванията богомилството по българските земи съществува до 15 век. Заради преследванията през ХІІ в. някои от богомилите намират спасение в Босна и Херецеговина, където намерили голяма подкрепа от тамошните владетели. Във Византия гоненията на водачите и изгарянето им е споменавано в официални писания на Патриаршията и свидетелства на византийски хронисти. След покръстването на в православието през ХІ век и в Киевска Русия бързо се разпространява обявеното за ерес учение. Има сведения за водачи на въстания и в Ростовска област и в Новгород, а през ХІV век е публикуван и индекс на неподходящите за четене вредни книги, предназначен за руското духовенство. Кой знае как би завършило всичко това, ако идеите на поп Богомил и неговите последовели бяха останали само в рамките на източната патриаршия. Според свидетелства още по времето на цар Самуил «българската ерес» проникнала в Албания, Далмация, Сърбия и цяла Европа.
Монасите от бенадиктинския орден изучавали византийския опит в борбата с еретиците. В различните области те имали различни имена. В Ломбардия средище бил Милано, а последователите на учението се наричали патарени. Във Франция се отбелязва приствието им в Лион, Шампань и Фландрия, а в Рейнска област центровете са Страсбург и Кьолн. В южна Франция център на катарите «чистите» е Лангедок. През 1209 г. папа Инокентий ІІІ обявява кръстоносен поход срещу катарите известен като походът в Окситания. В гоненията се включва и новосъздадената институция «Инквизицията», която раздава правосъдие в следващите столетия. Стотици катари, албигойци и други последователи на това учение намират смъртта си. Особено жестоки са кланетата в Монтсегур. Известен е отговорът на абат Арно, водач на кръстоносния поход на въпроса «как ще разпознаем кои са катари и кои католици?» Абатът отговорил7»Убийте ги всички, Господ ще разпознае своите». След тези преследвания се раждат и легендите, че спасилите се катари скрили безценни реликви, дори самия Свещен Граал.
От тогава са и българските наименования на месности в Южна Франция, съхранили произхода на първоносителите на учението, разбунило духовете в християнския свет преди хилядолетие.
Още за историята на богомилството и последвалите ги учения на катари, албигойци и други ще разкажем с музика, благодарение на проекта „Забравеното кралство – трагедията на Катарите” на Жорди Савал и ансамбъл „Хесперион ХХІ”. В проекта участва и един български музикант - кавалджията Недялко Недялков.

сряда, 9 март, от 14.00 часа
По публикацията работи: Светлана Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна