Мира Христова, старши реставратор от екипа на проекта PANNA. Тя разяснява новия метод
Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Български специалисти от Центъра за реставрация на художествени ценности участват в международен консорциум с партньори от четири европейски страни за разработването на алтернативен метод за почистване и консервация на културно-исторически паметници, който използва възможностите на плазмата и нанотехнологиите.
Новият метод е наречен "нежна реставрация", защото в сравнение с традиционните начини за почистване, нарушава минимално повърхността. Българският екип вече тества откритието в три български храма.
Центърът за реставрация на художествени ценности е едно от малките и средни предприятия в България, получили общо 146 гранта европейско финансиране по Програма "Научни изследвания и иновации". От 2007 г. досега общите инвестиции на Евросъюза в малки и средни предприятия у нас са повече от 27 млн. евро.
Конкретно за проекта PANNA говорителят на Европейската комисия по въпросите на науката, изследванията и иновациите Майкъл Дженингс коментира, че "културно-историческите забележителности са ценен актив за европейските страни, носещ чрез туризма милиони евро приход всяка година".
Чуйте интервю с Мира Христова, старши реставратор от екипа на проекта PANNA. Тя разяснява новия метод, резултатите от тестовете и възможностите в бъдеще да се съхранява по-добре европейското културно наследство.