Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВР забранява на "Охранителна полиция" да извършва пътни проверки

Контролът на скоростта в страната ще се осъществява само с камери

Снимка: БТА


МВР забранява на "Охранителна полиция" да извършва пътни проверки. Това е само една от мерките за борба с корупцията по пътищата, които бяха обявени от вътрешното министерство. Предвижда се още да се ограничи прекия контакт между полицаи и шофьори.

Като част от мерките срещу корупцията по пътищата министър Веселин Вучков обясни, че от този момент проверките по пътищата в страната ще могат да се извършват само от квалифицирани екипи на КАТ "Пътна полиция". Това ще става в моментите на така наречените "широкообхватни" или "холандски проверки", които стават в България при много условия. 

Проверките да се осъществяват от най-малко два екипа на КАТ наведнъж - по този начин от МВР се надява, че ще се ограничи корупцията, тъй като полицаите от различните екипи ще контролират сами себе си. Забранява се на "Охранителна полиция" да извършва проверки по Закона за движение по пътищата. "Охранителна полиция" ще може да прави проверки само по време на специализирани полицейски операции, като полицаите от "Охранителна полиция" ще могат да проверяват товара на автомобила и самоличността на водача, но не и да го глобяват за пътни нарушения, уточниха още от ръководството на министерството.

Контролът на скоростта в страната ще се осъществява от тук нататък само с камери, по два начина - със стационарни или мобилни камери. Последните бяха обявени преди време от съда за незаконни. Ръководството на МВР ще предложи изменения в Закона за движение по пътищата, които да регламентират използването на мобилни камери:

До голяма степен тези мерки са насочени и към сигурността и безопасността на пътния полицай. Служителите от „Охранителна полиция“, които работят най-вече по опасване на обществения ред, няма да осъществяват контрол на пътното движение. Тази специфична дейност „Пътен контрол“ ще се осъществява само от полицаите със специална подготовка, а именно служителите на „Пътна полиция“, каза министър Вучков.

Другото, което въвежда МВР като мярка срещу корупцията в страната, е всички проверки на леки автомобили ще трябва да бъдат докладвани от дежурните полицаи в съответните районни полицейски управления, като полицаите трябва да съобщават защо е направена проверката и каква е причината за спирането на лекия автомобил.

От МВР са си поставили и задача във всички коли на полицията в страната да бъдат поставени видеокамери, както и записващи устройства. По този начин според вътрешния министър ще може да се филмира и да се записва целия контакт между полицай и шофьор. Това обаче към момента няма как да стане във всички автомобили, тъй като поставянето на видеокамери в колите е изключително скъп проект. До края на декември към 2500 автомобила на полицията трябва да бъдат с монтирани в тях джипиеси, за да се знае във всеки един момент тяхното местонахождение.

Ръководството на МВР си постави два месеца срок, за да разбере как точно работят новите антикорупционни мерки.

Подробности чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна