Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легенда за Черноглавия музикант

Снимка: andrewlawrenceking.com
През 11 век келтите нарекли с думата „круит” първия си инструмент от рода арфите. Той представлявал правоъгълна дъска с три, а по-късно с шест струни и два отвора в единия си край. На него се свирело с лък, много подобен на лъка на гъдулката. Инструментът може да се държи както вертикално, като гъдулка, така и хоризонтално, опрян на гърдите, като цигулка. През средновековието на круит свирели навсякъде в Уелс, но с появата на цигулката през 17 век, постепенно престанали да го използват. Въпреки това и днес в Уелс се разказват легенди за един черноглав музикант, който свирел на круит…

В една ясна лунна нощ музикантът вървял към дома си със своя круит на гърба. Изведнъж срещу него изскочили глутница вълци и бързо го наобиколили отвсякъде. Тогава Черноглавият започнал да свири силно, твърдо и енергично. Вълците се стреснали и спрели. Но след известно време започнали да стесняват кръга, готови да скочат върху музиканта. Тогава той засвирил спокойна мелодична песен. Така Черноглавият свирил цяла нощ, без да спира, а вълците слушали и дебнели, но не го нападали. На зазоряване по пътя минали група хора и ги прогонили.
До днес са запазени няколко средновековни мелодии, посветени на Черноглавия или, както се твърди, създадени от него. Кой е този толкова прочут музикант, никой не знае. Учените дори си задават въпроса, дали в легендите става дума за един или за няколко различни музиканти. А легендите за Черноглавия музикант ни напомнят за една друга много известна легенда – тази за Орфей, който омайвал всичко живо с чудната си лира, карал клоните на дърветата да се свеждат надолу и разтапял дори планинските преспи…

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна