Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасения за "твърд" Brexit и грешка на "дебелия пръст" сринаха за секунди паунда с близо 10%

През днешната азиатска търговия британската лира се срина за броени секунди с близо 10% до ново 31-годишно дъно, като участниците на валутните пазари все още нямат ясен отговор на въпроса, какво точно предизвика последната драматична обезценка на паунда.

На прага между снощната търговия в САЩ и днешната търговия в Азия, британската лира падна в рамките на няколко минути с около 10 цента от ниво около 1,2600 долара, като според агенция Ройтерс, на някои платформи за търговия тя удари ново 31-годишно дъно около 1,1491 долара, а според други информации нейният спад беше "ограничен" към 1,1800 - 1,1650 нивата, преди да последва отскок обратно около 1,2450 долара.

Валутните спекуланти все още нямат ясен отговор за това драматично движение, въпреки че от началото на седмицата британската лира се намира под непрекъснат агресивен натиск от продажби, чийто старт беше даден през миналия уикенд, когато премиерът Тереза Мей посочи, че официалните преговори за излизане на Великобритания от ЕС (Brexit) ще стартират до края на март 2017-а година.

Последвалата серия изказвания на британски и на европейски официални представители пък засили опасенията, че предстои т.нар. "твърд" Brexit при който Обединеното кралство ще се откаже напълно от достъпа до Единния европейски пазар.

В този дух беше и изказване на френския президент Франсоа Оланд, цитирано рано сутринта от "Файненшъл Таймс", в което той призова за по-трудни и неотстъпчиви преговори с Великобритания, целящи да защитят основните принципи на единния пазар и да предотвратят настояванията за по-изгодни условия от други страни - членки на ЕС. Великобритания трябва да изстрада последиците от напускането на ЕС, за да се спести на европейската институция риска от екзистенциална криза. Трябва да има заплаха, трябва да има риск, трябва да се заплати цената. В противен случай ние ще влезем в преговори, които няма да могат да завършат добре, заяви Оланд.

                                                                               5-минутна графика на британска лира/американски долар

Снимка

Въпреки неговото остро изказване, редица анализатори и участниците на валутния пазар не са убедени, че именно то е дало началото на скорострелното свободно падане на лирата стерлинг. Според мнозина от тях, причина за драматични спад се дължи на гаф, известен на финансовите пазари като човешка грешка на "дебелия пръст", когато даден участник на електронна платформа за търговия погрешно задава много по-голям от исканото ордер (поръчка) за продажба или покупка на даден финансов инструмент. Това от своя страна вероятно е довело до активиране на серия стопове (ликвидации) на "дълги" позиции в паунди и до преодоляване на редица важни опционни бариери по целия път надолу за британската лира и то в момент, когато търговията на границата на американските и азиатски пазари е обичайно много тънка, неликвидна и в малки обеми при наличието на малък брой реални участници.

Потвърждение за това предположение сякаш е факта, че след мълниеносният срив на британската лира (към 1,1491 или към 1,1800 - 1,1650 долара ?), само минути по-късно тя успя да компенсира голям част от загубите и в началото на европейска търговия опитва стабилизация около 1,2450 областта, отчитайки по-скромна обезценка в рамките на деня с около 1,5%, но въпреки това е на път да приключи настоящата седмица със загуба от над 4 на сто.

Мнозинството анализатори и инвеститори прогнозират, че страховете за "твърд" Brexit ще продължават да влияят негативно на британската валута до края на тази и в началото на следващата година.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна