Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германският икономически подем ще остане в сила и през следващата година

Икономическият подем в Германия ще остане в сила през следващата година, но Берлин трябва да използва положителната инерция, за да проведе реформи, които да стимулират растежния потенциал на страната, заяви Съветът на икономическите съветници на германското правителство.

В своя годишен доклад съветниците, известни като "мъдреците", прогнозират ускоряване с 1,9% на брутния вътрешен продукт на Германия през тази година, преди известно забавяне на икономическия растеж до 1,3% през 2017 година, което обаче ще се дължи в най-голяма степен на по-малкото работни дни през следващата година. През март правителствените съветници прогнозираха по-слаб растеж на германската икономика от 1,5% през настоящата година, но и по-солиден растеж от 1,6% през следващата.

Новата им оценка почти съответства на правителствената прогноза за растеж на БВП с 1,8% през 2016 година, но е по-предпазлива за следващата година, тъй като властите в Берлин и Международният валутен фонд очакват икономическа експанзия от 1,4% през 2017 година.

В последно време икономиката на Германия показва, че се представя по-силно, отколкото се смяташе досега. Индексът на бизнес настроенията, определян от германския институт Ifo, нарасна през октомври до две и половина годишен връх, тъй като компаниите са по-удовлетворени от сегашното им бизнес състояние и изразяват много по-голям оптимизъм за следващите месеци. Добър подем бележи и бизнес активността, според оповестени по-рано днес окончателни данни на агенция Makrit, като немският промишлен PMI индекс нарасна до 33-месечен връх.

С оглед на очакванията за продължаващ икономически подем в Германия, сега е "време за реформи", се казва в последния доклад на правителствените съветници.

Германското правителство не използва достатъчно положителния икономически растеж през последните няколко години, за да проведе пазарно ориентирани реформи, заяви Кристоф Шмид – председател на Съвета на икономическите експерти на германското правителство. През следващите години икономическата политика трябва да се съсредоточи по-силно върху конкурентоспособността и устойчивостта на германската икономика, допълни той.

Според икономическите съветници една от ключовите области за реформи е свързана с необходимостта правителството да проведе данъчни реформи, за да повиши ефективността и за да обвърже установената със закон пенсионна възраст – понастоящем на 67 години, с по-голямата продължителност на живота в системата на задължително пенсионно осигуряване.

В същото време Съветът на икономическите експерти е критичен по отношение на прекалено разхлабената парична и лихвена политика на Европейската централна банка, тъй като вярва, че тя прикрива оставащите в сила структурни проблеми в еврозоната и застрашава все повече финансовата стабилност.

Степента на облекчаване на паричната политика в еврозоната вече не е подходяща, като се има предвид икономическото възстановяване на региона. Следователно, ЕЦБ би трябвало да забави (да намали) своята програма за месечни покупки на облигации и да приключи тези "количествени улеснения" по-рано от досега предвиденото, се посочва в доклада.

Трябва да се има предвид, че миналия месец ЕЦБ намекна, че може да удължи срока на действие на програмата за покупки на активи за 80 млрд. евро на месец, който на този етап трябва да приключи след пет месеца (през март 2017 година). ЕЦБ също така остави непроменена основната си репо лихва в рекордно дъно от 0% и лихвеният процент по депозитите в -0,4%, което означава, че банките трябва да плащат "наказателна лихва", за да държат свободните си парични средства в Централната банка.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна