В началото на днешната търговия петролът задълбочи своя петъчен спад на фона на нарастващи опасения относно това дали страните - членки на ОПЕК ще успеят да постигнат окончателно споразумение за намаляване на добивите на предстоящата в сряда (30-и ноември) ключова среща на картела.
В края на миналата седмица цените на "черното злато" се понижиха с повече от 3 на сто след информации, показващи за липсата на споразумение между членовете на ОПЕК и петролните износители извън картела, като Русия, относно това, с колко точно всяка държава трябва да намали своето производство, за да се ограничи глобалното свръхпроизводство, което причини драстично намаляване на цените от средата на 2014 година насам.
Низходящото движение на петролните пазари се задълбочи в началото на днешната търговия, когато стана ясно, че Саудитска Арабия е отказала да вземе участие на планирана за понеделник среща на ОПЕК с производителки извън картела – като Русия и Азербайджан. Петролът падна с нови 2% в началото на азиатска търговия, след като енергийният министър на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих обяви, че няма да участва на такава неофициална среща, тъй като все още не е постигнато конкретно споразумение между самите членки на картела. Той също така отбеляза, че петролните пазари би трябвало да се балансират от само себе си през 2017 година, дори ако основните производители не интервенират, и че поради това изглежда оправдано запазването на добивите на текущите нива.
Според анализатори на Morgan Stanley, отмяната на планираната за днес среща със страните, които не са членове на ОПЕК, подчертава, че продължава да има различия между самите представители на картела, но ние все още предполагаме, че постигането на споразумение на официалната среща в сряда изглежда най-вероятно.
Трябва обаче да се има предвид, че някои от членовете на ОПЕК все още планират да се срещнат по-късно днес с Русия и с други производителки извън картела. Но изглежда малко вероятно подобни разговори да доведат до конкретно общо споразумение за намаляване на добивите без участието на Саудитска Арабия.
Друг основен негативен фактор, отказващ натиск върху петролните цени, е продължаващото поскъпване на долара на валутните пазари, като в началото на европейската търговия фючърсите на американския лек суров петрол в доставка през януари 2017 година се понижават с 1,35% към 45,70 долара за барел, докато аналогичните фючърси на петрола сорт "брент" – с 1,46% към 46,91 долара за барел.
Редица анализатори и търговци се опасяват, че провал на опитите за постигане на споразумение за ограничаване на производството в рамките на ОПЕК на предстоящата в сряда официална среща във Виена може да провокира солиден спад на петролните цени с повече от 10 долара, връщайки рязко "черното злато" към нива от около 30 долара за барел.