Европейската комисия представи в сряда документ за размисъл относно мерките за задълбочаване на икономическия и паричен съюз - незадължителен документ, който има за цел да предизвика широк дебат за бъдещето на архитектурата в еврозоната.
"Монетарният" стълб на Единния паричен съюз е добре развит, но има изоставане в "Икономическата" компонента, като по-малката степен на интеграция на равнище ЕС възпрепятства способността на Съюза да подкрепя изцяло паричната политика и националните икономически политики, гласи въвеждащата част на предложения документ, съобщава агенция Market News International. Това показва, че европътешествието едва започва. Не трябва да има никакво самодоволство относно необходимостта от укрепване на архитектурата на еврозоната.
Документът на ЕК предлага редица идеи, които да направят 19-те държави - членки на еврозоната по-устойчиви на икономически шокове. Тези идеи включват създаването на европейска "безопасна ценна книга", която би била нов финансов инструмент за общо емитиране на дълг и която би могла да се превърне в "еталон за европейските финансови пазари".
Комисията също така настоява да се създаде "макроикономическа стабилизираща служба", която да може да бъде използвана от страните във времена на нужда - но само при ясни критерии и постоянни стабилни политики. Този инструмент за стабилизиране може да приеме формата на "Европейска схема за защита на инвестициите" или на "Европейска схема за презастраховане при безработица", като и двата инструмента бъдат от вида "Фонд за черни дни".
По въпроса за демократичната легитимност, ЕК иска да бъде сложен край на сегашния неформален характер на Еврогрупата, както и по отношение на Европейския механизъм за стабилност като финансова институция, която на този етап е извън официалните договори на ЕС. Това би наложило включването на тези органи в Европейския договор и създаването на постоянен председател на Еврогрупата. В дългосрочен план Европейският механизъм за стабилност пък би могъл да се превърне в Европейски паричен фонд, доближавайки се по този начин до стила на базирания във Вашингтон МВФ.
Никоя от тези предложени мерки обаче няма да бъде одобрена в краткосрочен план, тъй като тази т.нар. "пътна карта" на Комисията пренасочва взимането на важните решения за периода след 2019-а година.
В краткосрочен план ЕК иска само да се съсредоточи върху редица вече предложени инициативи, които все още не са окончателно договорени. Това включва завършване на банковия съюз посредством създаването на европейския фонд за банково преобразуване в рамките на еврозоната и постигане на съгласие по проекта за обща схема за застраховане на влоговете. В документа също така се споменава стратегия относно необслужваемите банкови задължения и относно финализиране на различните инициативи на Съюза в областта на капиталовите пазари.
Френските президентски избори са вече зад нас, но все още чакаме немските парламентарни избори през есента. Поради това ще трябва да се изчака за обсъждането на прекалено амбициозните предложения, подчерта пред Market News International европейски източник, който обаче не работи за Европейската комисия.
Германия, която на този етап се противопоставя на предложената европейска схема за застраховане на банковите депозити, също така не изглежда склонна да подкрепи и предложението за европейския фонд за банково преобразуване, като тя може да се противопостави и на идеята за създаването на съвместна европейска "безопасна ценна книга", ако тя прилича прекалено много на обща еврооблигация.
Въпросът за взаимното обвързване на дълга в рамките на еврозоната е доста трудно дебатиран в светлината на опасения за отслабване на инициативите за стабилни национални политики, се признава в представения днес документ на ЕК. В него също така се уточнява, че са възможни различни по своя дизайн проекти, вариращи от пълно до частично общо емитиране на дълг, като някои от предложенията се основават на взаимно признаване на поеманите задължения, които не водят сами по себе си до съвместни задължения.
Накратко, аз мисля, че това може да има огромни последици за високо задлъжнелите държави-членки от периферията на еврозоната, посочи пред Market News International друг европейски източник. Това би могло да повлияе на ликвидността им, като пазарите ще преоценят активите си, a това не би било добре, допълни този източник.
Целта на предложената за обсъждане от ЕК т.нар. "пътна карта" е Европейският паричен съюз да бъде завършен окончателно до 2025-а година.