Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руската централна банка прогнозира нов спад на петролните цени към 25 долара за барел през 2018-а

Понижение на фючърсите на перола с над 2% към 7-месечни дъна

Силният износ на петрол от Нигерия и Либия, забавящият се икономически растеж в Китай и много по-слабото търсене на енергийните пазари могат да предизвикат постепенно понижение на петролните цени през следващата година и евентуалното достигна на дъно от около 25 долара за барел към средата на 2018-а година, прогнозира Руската централна банка в своя юнски редовен доклад за паричната политика.

Това е една доста стряскаща прогноза, като се вземе предвид, че едногодишните петролни фючърси се търгуват на цени около и малко под 50 долара за барел - приблизително около цените на най-близко изтичащите фючърси през юли и август.

За последно фючърсите на петрола сорт брент се търгуваха под 25 долара за барел през далечната 2003-а година, докато през миналата година те удариха дъно около 27 долара за барел преди да поскъпнат солидно в самото начало на 2017-а година към върхове около 60 долара за барел.

Прогнозата на Руската централна банка би трябвало да се вземе под внимание с оглед на факта, че Русия е сред важните страни - производителки, които заедно с членовете на ОПЕК удължиха с 9 месеца (до края на март 2018-а) споразумението за съкращаване на добивите с 1,8 млн. барела на ден в опит да се постигне по-балансиран пазар и да се подкрепят цените на черното злато.

Шокиращата прогноза на РЦБ за евентуален спад на цените на важната енергийна суровина до 25 долара за барел доведе до ново рязко понижение на петролните фючърси към 7-месечни дъна.

Фючърсите на петрола сорт брент с доставка през август се понижават с 2,05% към 45,85 долара за барел (най-ниско ниво от 18-и ноември 2016-а), а фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юли - с 2,04% към 43,22 долара за барел (най-ниско ниво от 14-ти ноември 2016-а). По този начин петролните фючърси вече подминават техните дъна от дните преди 30-ти ноември 2016-а година - когато ОПЕК и другите важни производители се договориха за намаляване на производството с 1,8 млн. барела на ден през първата половина на настоящата година.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна