Петролните фючърси се намира под нов натиск от продажби по време на петъчната търговия, тъй като инвеститорите игнорират изненадващо солидния спад на седмичните петролни запаси в САЩ, акцентирайки върху данни, показващи нарастване на американските добиви на фона на повишаващото се производство и от страна на ОПЕК.
В четвъртък Енергийната информационна администрация (EIA) отчете рязко понижение на складовите запаси на суров петрол в САЩ с 6,3 млн. барела до 502,9 млн. барела за седмицата до 30-ти юни, като по същото време и запасите на бензин се свиха с 3,7 млн. барела до 237,3 млн. барела.
Първоначално този изненадващо голям спад доведе до слабо нарастване на цените на петрола, което обаче беше последвано от нови продажби на петролни фючърси, тъй като EIA отбеляза, че добивите на суров петрол в САЩ са нараснали през последната седмица с 1% до 9,34 млн. барела на ден (повишение с цели 88 хил. барела), увеличавайки се с близо 11% от средата на 2016-а година насам.
Продължаващото нарастване на производството в САЩ идва на фона на оповестено по-рано през седмицата проучване на Thomson Reuters Oil Research, според което предлагането на петрол и от страна на ОПЕК се е повишило през юни за втори пореден месец, въпреки поетият от картела ангажимент за съкращаване на производството до края на март 2018-а година. В рамките на юни ОПЕК е изнасял по 25,92 млн. барела на ден, което е с цели 450 хил. барела повече, отколкото през май и с 1,9 млн. барела над експорта година по-рано.
Всичко това поднови в последно време опасенията, че в скоро време няма да бъде решен въпроса със свръхпредлагането и няма да се постигне по-балансиран пазар на важната енергийна суровина, което беше и основната цел на споразумението между ОПЕК, Русия и други основни производители за съкращаване на добивите с около 1,8 млн. барела до края на първото тримесечие на 2018-а година.
Днес фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през август се понижават с 1,3% към 44,93 долара за барел, връщайки се обратно под психологическото ниво от 45 долара, отправяйки отново поглед към важното дъно от 42,05 долара, достигнато на 21-ви юни (най-ниски ниво от август 2016-а година насам).
Фючърсите на петрола сорт брент с доставка през септември се понижават с 1,16% към 47,55 долара за барел, след като по-рано тази седмица направиха неуспешен опит да се върнат обратно над важното ниво от 50 долара за барел.
Междувременно банката Morgan Stanley прогнозира, че цените на американският лек суров петрол вероятно ще останат под нивото от 50 долара за барел до средата на следващата година. Според анализаторите на банката, ако ОПЕК не успее да балансира петролния пазар, това вероятно ще доведе до нов натиск върху цените. Morgan Stanley предполага, че цени между 46 и 50 долара за барел вероятно биха предотвратили по-солидно нарастване на производството в САЩ в средносрочен и дългосрочен план, но в същото време само ценови спад под 40 долара за барел може доведе до значително съкращаване на добивите.
Днешното понижение на петролните цени предполага, че фючърсите на американския лек суров петрол могат да приключват седмицата със загуба от и над 2%, заличавайки по този начин голяма част от трайното възходящо движение за осем поредни сесии на търговия, което беше в сила до началото на настоящата седмица.