Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фед изглежда разделен по въпроса за следващо повишение на лихвите с оглед на все още ниската инфлация

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американските централни банкери изглеждат разделени по въпроса за следващото повишаване на лихвените ставки, тъй като те са все по-притеснени относно слабата инфлация през последните месеци и някои от тях призовават да се изчака, преди да стане ясно, че това е само временно явление, показва стенограмата от последното заседание на Фед, проведено на 25-и и 26-и юли.

В същото време мнозинството от тях са съгласни, че Централната банка на САЩ трябва в скоро време да обяви начало на процедура за постепенно намаляване на огромния финансов баланс от държавни облигации и ипотечно-гарантирани ценни книжа за над 4 трлн. долара, който Фед натрупа посредством операциите си за "количествени улеснения" в резултат на глобалната финансова криза, като това може да стане факт още на следващото заседание през септември.

Мнозина от участниците на юлското заседание виждат известна възможност, че инфлацията може да остане под целевото ниво от 2 на сто за по-дълго време, отколкото се очакваше, а някои от централните банкери намекват, че рисковете пред инфлационните перспективи могат да се окажат в посока надолу (за по-ниска от очакваното инфлация в бъдеще), се посочва в протоколите от заседанието на Фед, проведено преди три седмици.

Други от членовете на Фед обаче се опасяват, че силният пазар на труда и високите цени на акциите могат да доведат в даден момент до рязко повишаване на инфлацията над целевото ниво от 2%, което може да се окаже трудно контролирано. Тази група от американските централни банкери предупреждава, че прекалено дълго изчакване преди ново повишение на лихвите може да предизвика превишаване на инфлационната цел, което вероятно ще струва скъпо на Фед, за да обърне посоката, се казва в стенограмата от юлското заседание.

Федералният комитет по операции на открития пазар (FOMC) на Фед обаче все още очаква, че федералната фондова лихва може да бъде повишена с четвърт процент за трети път до края на настоящата година, въпреки наличните притеснения относно упорито слабата инфлация.

Стенограмата също така посочва, че членовете на Фед са уверени, че плановете им за постепенно намаляване на финансовия портфейл на Централната банка ще протичат гладко, без да предизвикат трусове на пазарите. Някои от централните банкери са били готови да обявят началото на този процес дори още на заседанието през юли, но повечето са предпочели да отложат това решение за предстоящата среща, за да съберат повече информация. Всичките участниците на заседанието през юли обаче са били съгласни, че този процес трябва да стартира "сравнително скоро", визирайки най-вероятно следващата среща на Фед на 19-и и 20-и септември.

Като реакция на финансовата криза от преди години, Федералният резерв започна мащабни програми за закупуване на активи (на американски държавни облигации и ипотечно-обезпечени ценни книжа), за да намали дългосрочните реални лихви. С оглед на факта, че към днешната дата икономиката на САЩ се намира на доста по-твърда и стабилна основна, американските централни банкери са готови да започнат да съкращават натрупаните от Фед огромни по размер активи , предоставяйки всеки месец на финансовите пазари определен обем от притежаваните от Централната банка ценни книжа.

Щатският долар реагира негативно на оповестената снощи стенограма от последното заседание на Фед и най-вече на притесненията относно ниската инфлация, парирайки част от възходящото си движение на валутните пазари, което беше в сила от началото на седмицата.

През днешната азиатска търговия зелените пари се понижиха към 109,67 японски йени, преди да стабилизират малко под 110,00 нивото, но под техния 10-дневен връх около 110,94 йени, достигнат по-рано в сряда.

Еврото пък отскочи от вчерашно триседмично дъно от 1,1681 щатски долара и днес се търгува към 1,1750 нивото, докато британската лира опитва стабилизация малко под 1,2900 долара, отскачайки от 5-седмичното дъно около 1,2841 нивото, достигнато в сряда.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени