Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджетната парламентарна комисия прие на първо четене проект за промени в Закона за местите данъци и такси

Размерът на таксата "смет" ще се определя по принципа "замърсителят плаща"

Промяната се очаква да влезе в сила от януари 2019-а

| обновено на 07.09.17 в 14:42
Снимка: БГНЕС


За драстично увеличение на такса "смет" и масова пререгистрация на граждани в общини с по-малък налог, предупреди столичният общински съветник Орлин Иванов, участвал в заседанието на бюджетната парламентарна комисия, на което на първо четене беше приет проект за промени в Закона за местите данъци и такси. С тях се въвежда нова методология за определяне на такса "смет" от 2019 година, която ще е на база на количеството изхвърлен боклук, или по т. нар. принцип "замърсителят плаща". 

При спазване на този принцип възможностите за определяне на такса "смет" са три - спрямо броя на хората, които живеят на даден адрес, според обема на съдовете за битови отпадъци или чрез торби с определена вместимост. Ако се избере първия вариант, то до юни догодина всички ще трябва да декларират ползвателите на услугата в даден имот. Според експертите по-малките общини ще изберат именно този вариант, докато големите - на база на контейнери или торби.

Очаква се промените да доведат до поскъпване на таксата, което може да се отрази върху събираемостта й.

Основната тежест на такса "смет" ще се пренесе от бизнеса към гражданите, предупреди Орлин Иванов от Столичния общински съвет: 
Голямата част, около 70 процента, ще бъде поета от гражданите.
От своя страна заместник-министърът на околната среда и водите Красимир Живков обяви, че въвеждането на принципа "замърсителят плаща" е много добро решение:
По този начин ще могат да бъдат изпълнени и целите, поставени от Европейската  комисия - до 2020 година 50% от входа на отпадъка, който влиза в съответната регионална система, да бъде рециклируем.
Такса "смет" може да поскъпне до два пъти в някои общини, след като бъдат приети промените. Това прогнозира кметът на Раковски Павел Гуджеров по време на заседанието на бюджетната комисия в парламента.
Изчисляването на таксата чрез торби или контейнери най-вероятно ще бъде предпочетено от малките общини. Кметът на Самоков Владимир Георгиев посочи:
Законът трябва да се фокусира повече върху това какво се случва, като икономисвайки си торбичките, създаваш незаконно сметище.
Големите общини най-вероятно ще изберат другия възможен принцип, прогнозира Менда Стояванова от ГЕРБ:
Да, може би наистина броят на живущите е един добър критерий. 
Бизнесът подкрепя законопроекта по принцип, но също ще настоява за промени между първо и второ четене. Въпреки че текстовете трябва да влязат в сила от 2019-а година, най-вероятно между двете четения на законопроекта този срок ще бъде удължен. 
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна