Политиката на Европейската централна банка ще продължи да бъде стимулираща за по-продължителен период от време, отколкото в предходните случаи на шокове, което вероятно ще ограничи негативното влияние, дължащо се на поскъпването на еврото, заяви в понеделник членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Беноа Кьоре, цитиран от агенция Ройтерс.
Коментарите на Кьоре предполагат, че европейските централни банкери изглеждат относително спокойни относно около 14 процентовото поскъпване на еврото спрямо долара през настоящата година, въпреки че през миналата седмица президентът на ЕЦБ Марио Драги посочи, че валутният курс на единната валута е източник на несигурност, който изисква по-внимателен мониторинг от страна на Централната банка на еврозоната.
В сравнение с предишни шокове, политиката на ЕЦБ ще остане по-разхлабена и стимулираща за по-дълго време, като по този начин вероятно ще отслабне негативния ефект върху икономическия растеж, дължащ се на поскъпването на еврото, заяви Беноа Кьоре на конференция във Франкфурт.
Тъй като сегашното възстановяване в еврозоната се дължи до голяма степен на вътрешното търсене, силата на еврото може да има по-малко влияние върху растежа, отколкото, например, след "голямата финансова криза" преди години, добави той.
ЕЦБ не успя да постигне целта си за растеж на инфлацията през последните четири и половина години и не очаква нарастване на инфлацията до малко под 2% преди 2020-а година, показват новите прогнози на Централната банка от миналата седмица. Въпреки това се очаква Централната банка да ограничи част от стимулиращите си политики на следващото редовно заседание на 26-и октомври, тъй като заплахата от дефлация в еврозоната не е в сила от доста време насам, а икономическият растеж в региона е далеч по-добър от прогнозите, направени само преди няколко месеца.
Понастоящем обаче, политическият хоризонт на нашата "средносрочна" концепция за паричната политика вероятно ще бъде по-дълъг, като се има предвид запазването на доста умерения инфлационен натиск, отбеляза Кьоре.
Въпреки че Беноа Кьоре не изглежда притеснен от поскъпването на еврото, той все пак предупреди, че трайни външни шокове могат да променят съществено инфлационните перспективи. Ако външните шокове върху валутния курс се окажат устойчиви, те могат да доведат до неоправдано затягане на финансовите условия с нежелани последици за перспективите пред инфлацията, подчерта членът на ЕЦБ.
Коментарите на Беноа Кьоре предизвикват слабо понижение на еврото и на доходността на държавните еврооблигации.
Единната европейска валута се понижи за кратко към 1,1993 долара преди да стабилизира малко над 1,2000 нивото и недалеч от нейния две и половина годишен връх около 1,2091 долара, ударен в края на миналата седмица (връх от 8-и септември).
В същото време доходността на 10-годишните немски държавни облигации се понижи към дъно за деня от 0,32%, докато доходността на двегодишните краткосрочни книжа на Германия се търгува около -0,78%.