По време на търговията в понеделник петролните фючърси поскъпнаха с над 3%, след като турският президент Реджеп Ердоган заплаши, че неговата страна може да "затвори клапите" на петролопровода, изнасящ ценната суровина от Северен Ирак в резултат на проведения в Иракски Кюрдистан референдум за независимост.
Трябва да се има предвид, че повече от половината петролен експорт от Кюрдистан преминава през турския тръбопровод. Самата петролна индустрия формира около 80% от приходите в региона, като ежедневно се изнасят близо 600 хил. барела - почти колкото е експортът на петролни държави като Катар и Еквадор.
Рискът от намаляване на предлагането на черно злато допринесе за скок на американския лек суров петрол с 3,1% в края на вчерашната търговия до 52,22 долара за барел - най-високо ниво от средата на април. В същото време фючърсите на петрола сорт брент поскъпнаха в рамките на ден с цели 3,8% към 59,02 долара, достигайки най-високо ниво от юли 2015-а година насам.
Солидният ръст на цените по време на вчерашната търговия се дължеше до голяма степен и на засилващи се очаквания, че споразумението на основните петролни производители от и извън ОПЕК, включително Русия, за намаляване на производството, може да бъде удължено и след края на март 2018-а година.
Във своя вчерашна реч във Вашингтон бившият енергиен министър на Саудитска Арабия - Ибрахим ал-Муханна посочи, че петролните цени могат да нараснат до 60 долара за барел до края на тази или в началото на 2018-а година, тъй като ОПЕК и основните производители извън картела се очаква да удължат срока на действие на споразумението за ограничаване на производството и след март догодина, което ще доведе до по-нататъшно намаляване на петролните складови запаси. Говори се, че подобно решение може да бъде взето дори още на планираната за по-късно през ноември среща на ОПЕК, въпреки че руският енергиен министър Александър Новак заяви в края на миналата седмица, че това може да стане факт не по-рано от януари догодина.
Възходящото движение продължи и в началото на днешната азиатска търговия, като фючърсите на американския лек суров петрол поскъпнаха за кратко до 5-месечен връх от 52,43 долара, докато тези на петрола сорт брент - до нов 26-месечен връх от 59,49 долара за барел (най-високо ниво от 10-и юли 2015-а година). Последва частично прибиране на печалби от дълги позиции и в началото на днешната европейска търговия американските петролни фючърси се понижават с 0,54% към 51,94 долара за барел, а тези на петрола сорт брент - с 0,81% към 58,54 долара за барел.
Въпреки текущата низходяща корекция, фючърсите на американския лек суров петрол навлизат официално в т.нар. "бичи" (възходяща) пазар, тъй като техните цени нараснаха с повече от 20% от дъната им, достигнати по-рано през годината. Тяхното тазгодишно дъно от 42,53 долара за барел беше ударено за кратко през месец юни, но от тогава насам те се повишиха с цели 22,8%.
Някои анализатори обаче продължават да бъдат предпазливи относно вероятността за по-нататъшно солидно поскъпване на черното злато, визирайки по-високото петролно производство от страна на САЩ. Според Енергийната информационна администрация (EIA), добивите на американски шистов петрол се очаква да нараснат през октомври за 10-и пореден месец. Това е и основен фактор, допринасящ за силното разширяване на ценовия спред между фючърсите на двата типа петрол, като за кратко той достигна цели 7,17 долара за барел - най-голяма ценова разлика от август 2015-а година насам.