Европейската централна банка трябва да започне да намалява покупките си на еврооблигации от началото на следващата година, заяви в понеделник членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Сабине Лаутеншлагер в своя реч в Щутгарт, Германия.
Трябва да обсъдим как да излезем от нашата нестандартна парична политика и след това трябва да го направим. Мнението ми е ясно: трябва да започнем да намаляваме обема на закупуваните облигации от началото на следващата година, подчерта тя в своето изказване, което беше публикувана и на уебсайта на ЕЦБ.
Понастоящем ЕЦБ закупува предимно еврооблигации за 60 млрд. евро на месец като част от своята програма за "количествени улеснения". Тя трябва да продължава да купува активи в този размер до края на настоящата година, като икономистите и участниците на финансовите пазари очакват с нетърпение следващото заседание на ЕЦБ на 26-и октомври, когато ще бъдат обявени някои подробности за бъдещето на стимулиращата програма. Повечето икономисти и анализатори предполагат, че централната банка ше започне да намалява постепенно покупките на облигации през следващата година.
Г-жа Лаутеншлагер изрази подкрепата си за постепенното намаляване на покупките на облигации, като отбеляза, че паричната политика на ЕЦБ ще остане в подкрепа на икономическия растеж, дори при стартиране на този процес. Дори ако постепенно премахнем нашите нетни покупки на облигации, ще останат в сила някои от стимулиращите мерки. Това е така, тъй като ние реинвестираме всички средства от изтичащите междувременно облигации, закупени от нас, отбеляза тя.
Членът на ЕЦБ също така защити рязкото намаляване на лихвените проценти на фона на понякога доста силните критики от Германия. Тя каза, че ако централната банка не беше намалила лихвените ставки, спестителите първоначално можеха да са доволни от по-високите лихвени проценти, но пък икономиката щеше да се разколебае. В средносрочен и в дългосрочен план обаче спестителите също биха почувствали подобна болка.
Тя допълни, че докато ниските лихвени проценти са оправдани, те също така имат странични ефекти. Тези нежелани ефекти нарастват с течение на времето, докато очакваните позитивни ефекти от провежданата експанзивна парична политика избледняват. Същото важи и за програмата за покупките на облигации.