През първите три дни болничен ще се плащат само 50% от заплатата, извежда в заглавие СЕГА. Първите три дни от болничните ще бъдат орязани - работодателите ще продължат да ги плащат, но в намален размер. От 1 януари фирмите ще плащат само 50% от осигурителния доход за първите три дни вместо сегашните 70%, а НОИ ще продължи да плаща от четвъртия ден нататък в размер на 80%, както е в момента. За пръв път от много време насам през 2018 г. ще има по-високо минимално обезщетение за безработица, но пък се въвежда таван на сумата за безработица и ще се иска по-дълъг осигурителен период за това право. Втората година от майчинството ще се плаща по 380 лв. на месец вместо по 340 лв. Максималният осигурителен доход се запазва на 2600 лв., а с него и таванът на пенсиите - 910 лв. Предлага се обаче значително увеличение на минималния осигурителен доход на земеделците - от 300 лв. на 480 лв., което вероятно ще срещне силна опозиция от ДПС в парламента. Това са най-важните промени, заложени в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2018 г.
48% от българите в стрес от градския живот, сочи МОНИТОР. За голяма част от българите стресът се е превърнал в неразделна част от ежедневието. Особено податливи са хората, живеещи в големите градове. Това показват данните от национално проучване на „Алфа рисърч”, според което 48% от българите усещат стрес от градския начин на живот всеки ден. Подобна е и тенденцията в световен мащаб. Според психолозите менталните усилия, които човек полага за предвиждане и контрол на дадена ситуация, се възприемат от организма като реално случваща се и го поставят в режим на справяне с проблема. Вътрешното напрежение, което изпитваме, се изразява в раздразнителност, агресия, загуба на концентрация, сухота в устата и дехидратация.
Народът ни е трезвен според европейска статистика, четем в ТРУД. Българите са едни от най-големите трезвеници в Европейския съюз. Това сочат данните от изследването на Евростат „Животът на жените и мъжете в Европа – статистически портрет”. Според данните само 30% от мъжете и 11.4% от жените над 18 години в България консумират алкохол всяка седмица (но не всеки ден). За сравнение в ЕС мъжете са 38.3%, а жените 23%. Най-големи любители на чашката се оказват във Великобритания, където всяка седмица пият 52% от мъжете и 40% от жените, а в другия край на класацията се нареждат румънците (5% от жените и 32% от мъжете).
Българите обаче се оказват на трето място сред най-големите пушачи. Според статистиката 37.6% от мъжете и 21.2% от жените в България палят цигара всеки ден. За сметка на това сме в последните места по консумация на плодове и зеленчуци, както и по спорт и физическа активност. Според статистиката у нас само 28.9% от жените и 34.9% от мъжете консумират препоръчителните от 1 до 4 порции плодове и зеленчуци всеки ден. За сравнение средно в ЕС процентите са 53.9 за жените и 48.6 при мъжете. Що се отнася до спорта и физическата активност сме на предпоследно място в ЕС. В България едва 15.3% от мъжете и 5.3% от жените отделят по поне 150 минути на седмица за спорт.
Новост в стоматологията: 3D машина прави коронки за 7 минути пред пациента, съобщава МОНИТОР. Зъбна коронка може да бъде направена само с едно посещение на пациента в кабинета на зъболекаря и то за по-малко от час. Това е нова технология CAD-CAM, при която времето за създаване на коронка или мост се съкращава драстично. На Пловдивския панаир бе показан първият апарат CAD-CAM, който вече се използва направо в стоматологичния кабинет и всичко може да се изработи на него само за няколко минути. Технологията притежава 3D скенер, който сканира разрушения зъб на пациента директно в устата му и машината сама прави дизайна на конструкцията и я изработва. Процедурата е толкова опростена, че стоматологът няма нужда от асистент. Дебютът на машината е бил през април т.г. в Кьолн и вече у нас има заявки за два такива апарата, един от които се очаква да бъде в Пловдив.
България и Чехия са топ дестинации за авточасти, пише 24 ЧАСА. България и Чехия са най-предпочитаните държави от Централна и Източна Европа за инвестиции на компании за автомобилни компоненти. Това показва проучване на автомобилната индустрия в региона, направено от “Колиънс Интернешънъл”. Основно предимство на страните от Централна и Източна Европа е цената на работната сила. В България тя е най-ниска - 4,2 евро на час. Размерът на заплатите обаче расте. Увеличението за второто тримесечие на 2017 г. е между 7,9 и 14,1% в индустриалния сектор в целия регион, като се очаква тази тенденция да се запази и следващата година. Квалификацията и образованието на кадрите е много важен фактор за България при избора на локация. Проучването отчита, че страната ни вече осигурява обучения на работниците. Друг фактор е размерът на данъците върху доходите. Централна и Източна Европа се характеризират с ниски корпоративни данъци. Унгария има най-малък - 9%, а на второ място е България с 10%.
Виж повече