Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джанет Йелън обяви, че ще напусне борда на директорите на Фед след края на нейния управленски мандат

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън заяви в понеделник, че ще подаде оставка като член на управителния съвет на Фед, след като нейният наследник на шефското място положи клетва, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".

Трябва да се има предвид, че четиригодишният мандат на г-жа Йелън като управител на централната банка приключва на 3-ти февруари 2018-а година, но нейният мандат в борда на директорите на Фед остава в сила до 2024-а година. И в миналото обаче е обичайно съответните председатели на Фед да напуснат управителния съвет на банката, след като приключи техния председателски мандат.

Преди време президентът на САЩ Доналд Тръмп номинира Джером Пауъл, който понастоящем е част от управителния съвет на Фед, за наследник на Джанет Йелън.

Г-жа Йелън, на 71 години, навремето беше заместник - председател на Фед и президент на Фед на Сан Франциско преди тогавашният американски президентът Барак Обама да я номинира за наследник на Бен Бернанке на шефското място в централната банка. Тя се присъедини към Фед през далечната 1977-а година като икономист, изучаващ международните финанси, преди да напусне академичната си кариера в Калифорнийския университет в Бъркли.

В писмо за своята оставка, адресирано до Тръмп, Джанет Йелън посочи, че е имала привилегията да служи в централната банка цели "три динамични и съдбовни десетилетия".

По време на нейното управление на Фед, тя помогна на американската икономика да се възстанови след тежката рецесия през 2008-а година. След като пое този най-висш пост, Йелън допринесе за намаляване на нивото на безработицата от 6,7% през февруари 2014-а година до текущото многогодишно дъно от 4,1 на сто. В същото време САЩ се намира в непрекъснат икономически растеж, който представлява третата най-продължителна  експанзия в американската история.

През декември 2015-а година г-жа Йелън ръководи първото повишаване на основните лихвените проценти на Фед от почти десетилетие насам, след като федералната фондова лихва беше на почти нулево ниво в продължение на седем години. От тогава насам американските централни банкери повишиха още на три пъти лихвените ставки и има вероятност да ги вдигнат още веднъж на последното за годината заседание на 12-ти и 13-ти декември.

Досегашният ръководител на Фед също така постави началото на дългогодишен процес на намаляване на огромния по размер финансов портфейл на централната банка от държавни облигации и ипотечно-гарантирани книжа, закупени по време и след последната рецесия с цел стимулиране на американската икономика.

Удовлетворена съм от факта, че сега финансовата система е много по-силна отпреди десетилетие, способна е да издържи на бъдеща нестабилност и да продължи да подкрепя икономическия стремеж на американските семейства и бизнес, посочи Джанет Йелън в писмото си до Тръмп. Също така съм удовлетворена от същественото подобрение на икономиката след кризата, допълни тя.

Г-жа Йелън отбеляза, че икономиката на САЩ е създала 17 милиона работни места през последните осем години и заяви, че двойните цели на Фед за пазар на труда, работещ с пълна сила при ниска и стабилна инфлация от около 2 на сто, са близо до тяхното постигане. Тя допълни, че ще направи всичко възможно, за да облекчи прехода към новото управление на Фед начело с Джером Пауъл.

"Уолстрийт Джърнъл" отбелязва, че би било необичайно, но не безпрецедентно, ако г-жа Йелън остане част от борда на директорите на Фед, след като в началото на следващата година се оттегли от шефското място. Така например Маринър Екълс, който беше председател на Фед от 1934-а до 1948-а година, остана в управителния съвет на централната банка още три години, след като президентът Хари Труман го замени на председателското място.

След официалната оставка на Джанет Йелън, президентът Доналд Тръмп вече ще има възможност да номинира четирима допълнителни членове на управителния съвет на ФЕД, състоящ се от седем души, включително и един заместник - председател. Първият му кандидат, Рандъл Куарлес, вече полижи клетва през миналия месец като заместник-председател на Фед, отговарящ за надзора.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна