Потребителските цени в САЩ се повишиха през януари по-силно от очакваното, което е нов сигнал за засилване на инфлационния натиск през последните месеци. В същото време продажбите на дребно се свиха за пръв път от пет месеца насам, което предполага слабо начало на новата година за този ключов сектор на американската икономика.
Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през януари с 0,5% спрямо декември, когато нарасна с 0,2% (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,1%), показват данни на Департаментът по труда. Това представлява най-солиден ръст на инфлацията от пет месеца насам и над осреднената прогноза на финансовите пазари за по-скромно повишение с 0,3 на сто.
На годишна база американската инфлация нарасна за втори пореден месец с 2,1%, докато прогнозите бяха за нейно забавяне към 1,9 на сто.
Основният CPI индекс (изключвайки цените на храни и енергия) се повиши през януари с 0,3% на месечна база (при прогноза за повишение с 0,2%) след нарастване с 0,2% през последния месец на 2017-а година. На годишна база основна инфлация се повиши за втори пореден месец с 1,8%, докато очакванията бяха за по-скромен растеж от 1,7 на сто. Трябва да се има предвид, че именно основният CPI индекс се следи от Фед като един от важните индикатори за състоянието на инфлацията в САЩ и на този етап все още остава под важното целевото ниво от 2 на сто.
Днешните данни вероятно ще потвърдят опасенията на финансовите пазари, че инфлационният натиск в САЩ започва да става все по-интензивен, при това само пет седмици, преди следващото официално заседание на Федералния резерв на 20-ти и 21-ви март. Тези данни могат да засилят очакванията, че поредното повишение на федералната фондова лихва ще бъде факт именно през следващия месец.
В същото време Министерството на търговията отчете изненадващо понижение на продажбите на дребно през януари с 0,3% спрямо декември, когато те се повишиха с 0,4 на сто. Това представлява най-солиден спад на търговията на дребно от 11 месеца насам, докато финансовите пазари очакваха повишение с 0,2 на сто.
Търговията на дребно на годишна база нарасна в рамките на януари с 3,6% след повишение с 5,4% в края на 2017-а година.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, останаха без промяна спрямо декември, когато се повишиха с 0,1% (низходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,4%), докато продажбите на автомобили и на части за тях се свиха с 1,3 на сто.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин и строителни материали, също останаха на нивата от предходния месец, когато те се повишиха с 0,3%, докато финансовите пазари прогнозираха тяхно повишение с 0,3 на сто. Важно е да се отбележи, че именно този показател, известен като "контролирана група" на продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ.
Изненадващо слабите данни за януари са знак за влошаване на потребителските разходи в началото на новата година и сигнал, че те може да не бъдат основен двигател за растежа на американската икономика през първото тримесечие. Според някои анализатори обаче, по-слабите продажби на дребно се дължат отчасти на много студеното време и на ниските зимни температури в голяма част от Южното и Източното крайбрежие на САЩ на фона на доста топлото време в Западните щати.