Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени в Закона за горивата предизвикват разгорещени спорове

| обновено на 22.03.18 в 08:47
Снимка: архив

Разгорещени дебати се очакват днес при обсъждането на измененията в Закона за горивата в ресорната парламентарна комисия заедно с представителите на заинтересованите бизнес организации.

Някои от предложените текстове провокират негативна реакция на цели браншове, сред които са търговците на бутилиран пропан-бутан и зърнопроизводителите.

Газът за битови нужди ще поскъпне, ако парламентът гласува измененията предупредиха от браншовата Асоциация на производителите, разпространителите и потребителите на бутилиран пропан-бутан. Изискванията пред търговците на пропан-бутан ще повишат бюрокрацията и ще доведат до отпадането на 85 на сто от фирмите на пазара, предупреди Георги Палпурин, член на асоциацията.

Според него, ако се приемат предложените законови текстове, от 67 акцизни склада, където може да се пълни пропан-бутан за населението и бизнеса, да се бутилира и разпространява, ще останат 7 склада.

„Близо 90% от играчите в момента на пазара ще бъдат елиминирани. Ако свиете между 85 и 90 процента от съществуващата конкуренция, е въпрос на решение на останалите търговци, но при всички положения логиката е да се влоши качеството и да се повишат цените“, заяви той.

Според новите изисквания създаването на склад за газ изисква той да е с обем поне 500 куб. м, уточни Палпурин.

„500 кубика са 6 влакови цистерни. Изискването, за да направиш такъв склад, първо, за да го осъществиш, въобще ако има икономическа логика да правиш толкова голям склад, е около две години. За да го направиш в населено място, трябват 38 декара. 38 декара, примерно в София, е огромна цена. Съответно, автоматично този склад трябва да бъде изнесен извън рамките на града, което неминуемо ще доведе до поскъпване на продукцията“, обясни той.

Ограничение представлява и изискването търговците да притежават поне половината от бутилките, които продава годишно. „Представете си, примерно, в годината вие продавате 300 000 бутилки. Трябва да притежавате лични 150 000 бутилки, което е абсолютно икономически необосновано. В законопроекта като добър пример е дадена Гърция. Само мога да ви кажа, че в момента в Гърция цената на бутилката пропан-бутан е 26 евро, а  в България е между 14 и 26 лева“, каза Палпурин.

Други, които първи настояха да бъдат изключени от обхвата на закона, са земеделските производители. „Ние сме на светло, ние сме проверяеми. Нямаме никакъв икономически интерес да злоупотребяваме с гориво“, казва Мариела Йорданова от Асоциацията на зърнопроизводителите.

„Това са обектите, които по някакъв начин да бъдат поставени под контрол, тъй като имаме 2800 бензиностанции, 400 т. нар. ведомствени, сега вътрешни обекти, които са изправни. Имаше едни 7000, които не се регистрираха и до ден днешен", възрази вносителят на законопроекта Емил Димитров, който е председател на комисията и депутат от „Обединени патриоти“. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна