Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галактика без тъмна материя изненада учените

Снимка на галактиката без тъмна материя, направена през 2017 г. от космическия телескоп „Хъбъл“.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Астрономи са открили невиждана досега галактика, която изглежда лишена от тъмна материя - изобилната и загадъчна материя, която не излъчва светлина или енергия и се смята за фундаментална част от всички галактики, предаде БТА.

Първото по рода си откритие, което бе публикувано в сп. „Нейчър“, кара учените да преосмислят схващанията си за формирането на галактиките.

„Не очаквахме, че подобно нещо може да се случи“, казва астрономът и ръководител на изследователския екип Питер ван Докум от Йейлския университет.

„Говорим за изключително откритие, като се има предвид, че по същество галактиките трябва да съдържат повече тъмна материя, отколкото обикновена“, допълват специалисти от университета на Торонто, които са участвали в изследването.

Парадоксално откриването на галактика без тъмна материя не само няма да разклати основите на физиката, но в действителност може да потвърди съществуването й, отбелязват учените.

Галактиката, наречена NGC1052-DF2 и локализирана на около 65 милиона светлинни години от Земята, освен от тъмна материя, изглежда е лишена и от газ, и е сравнително оскъдно населена със звезди.

Въпреки че размерите й са приблизително същите като на Млечния път, в нея има около 250 пъти по-малко звезди - 400 милиона в сравнение със 100 милиарда в нашата галактика.

„NGC1052-DF2 е толкова „оскъдна“ на материя, че спокойно може да бъде наречена „прозрачна“, казва Ван Докум.

Галактиката NGC1052-DF2 е класифицирана като ултрадифузна.

Тъмната материя, която остава най-голямата загадка за съвременната астрофизика, съставлява около една четвърт от общата маса и енергия на Вселената. Тъй като не излъчва светлина, тя не може да бъде наблюдавана директно. Учените обясняват съществуването й с гравитационния й ефект върху галактиките.

Обикновената материя включва „неща“ като газове, звезди, черни дупки, планети, плюс обувки, чадъри и всичко останало, което човек може да види.

Галактиката NGC1052-DF2 е открита с помощта на телескопа „Дрегънфлай“ в Ню Мексико.

Учените нямат обяснение за липсващата тъмна материя в галактиката, но все пак имат няколко предположения. Според тях е възможно катаклизъм в нея да я е лишил от цялата тъмна материя и газ. Специалистите не изключват и „намесата“ на съседна масивна галактика.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна