„Реал“ (Мадрид) и „Фенербахче“ са на финал в Евролигата

Отборите на „Фенербахче“ и „Реал“ (Мадрид) се класираха за финала на Евролигата по баскетбол при мъже. Финалната четворка на турнира се провежда в сръбската столица Белград.

Защитаващият титлата си „Фенербахче“ победиха „Жалгирис“ (Литва) със 76:67 точки пред близо 17 хиляди зрители и пред погледа на президента на Литва Далия Грибаускайте, която пристигна в Белград, за да подкрепи отбора.  Турските баскетболисти водеха през целия мач. Те имаха аванс от 32:20 в средата на втората четвърт, 50:37 през третата част и 62:52 осем минути преди края.

19 точки за победителите реализира Али Мохамед, а 16 добави Луиджи Датоме. Костас Слукас се отчете с 14 точки. Кевин Пангос отбеляза 16 точки за „Жалгирис“, Брандън Дейвис приключи с 12 точки и 11 борби, а Аарън Уайт вкара 10 точки.

Така възпитаниците на Желко Обрадович ще играят на трети пореден финал в Евролигата. През 2016 година турците загубиха от ЦСКА Москва с 96:101 точки след продължение, а през миналата година победиха Олимпиакос (Гърция) с 80:64 и за първи път в историята спечелиха трофея.

Във втория полуфинал „Реал“ победи ЦСКА (Москва) с 92:83 точки. Испанците достигаха до финала на турнира за първи път след 2015 година, когато взеха титлата.

Най-резултатни за успеха на испанците бяха Лука Дончич и Серхио Люл с по 16 точки. По 12 добавиха Трей Томпкинс и Густаво Айон. За ЦСКА Москва Нандо дьо Коло реализира 20 точки. Кайл Хайнс и Уил Клайбърн отбелязаха по 16 точки.

"Реал днес игра по-силно и заслужено победи. Ние се доближихме до тях в последната част, но нямахме сили за нещо повече", каза старши треньорът на ЦСКА Москва Димитрис Итудис.