Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КТ "Подкрепа" подготвя законодателни промени за нощния труд

| обновено на 20.06.18 в 15:09
Снимка: www.podkrepa.org

КТ "Подкрепа" подготвя законодателни промени, които да регламентират по-високо заплащане и по-добри условия за нощния труд.

Предложенията ще бъдат представени на властта с началото на новия политически сезон през есента, съобщи президентът на синдиката Димитър Манолов.

Повече от 400 000 българи полагат нощен труд, в повечето случаи съчетан и с извънреден, което вече е и предпоставка за трудови злополуки и завишен травматизъм.

Синдикатът настоява допълнителното възнаграждение за всеки час работа от 22.00 до 6.00 часа сутринта да стане от 25 стотинки на 2 лева и 55 стотинки. Сега действащата ставка не е променяна от 10 години, когато минималната работна заплата е била 180 лева срещу 510 в момента, но подчертават, че проблемът не се изчерпва само с парите.

"За 10 години минималната работна заплата е скочила повече от два пъти, да не кажа три пъти, и понеже нощният труд винаги се измерва с минималната работна заплата, дори най-малкото този фактор ни кара към преосмисляне на това", посочи президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

Директорът на Инспекцията по труда Румяна Михайлова назова най-честите нарушения на работодателите при полагането на нощен труд:

"Укриването на часовете нощен труд се доказва там, където има стремеж към улавяне, абсолютно нерегламентиране, не само на работа през нощта, но на работа без договори и какво ли не още".

В подкрепа на кампанията, която синдикатът обяви, вече стартира и подписка сред всички работещи, която продължава.

Като съорганизатор на форима от Фондация  "Фридрих Еберт" съпоставиха данните за България с тези за Германия. Директорът д-р Хелене Кортлендер обясни, че, за разлика от българите, броят на германците, които работят нощен труд, непрекъснато расте, но също така и заплащането им е в пъти по-високо:

"Германската нормативна уредба на нощния труд не е много изчерпателна и точна. Там се казва, че се дължи адекватна компенсиране на служителите както под формата на материално заплащане, така и под формата на почивка. Конкретното разписване на тези компенсации си оставаше в колективните трудови договори, но ако те не уреждат тези условия, то тогава съдът е органът, който трябва да се произнася. И така през 2015 година Федералният съд по трудовите въпроси издаде ключови решения – на работниците да се дължи 25% надбавка за нощен труд, а в случай че той се полага постоянно, тази добавка е в размер на 30%. Социалните партньори могат да увеличат тази надбавка в колективните трудови договори".

За разлика от Германия у нас законодателството ясно разписва, посочи Калина Петкова от Министерството на труда и социалната политика:

"Всички проблеми, които се отнасят до условията на труд, трябва да се решават след консултиране с работниците и служителите".

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна