През юни нивото на безработица в САЩ отскочи от 18-годишното дъно, достигнато през май, докато новите работни места се увеличиха по-силно от очакваното, което е пореден сигнал за ускоряване на растежа на водещата световна икономика през второто тримесечие след относително слабото начало на годината.
Неселскостопанската трудова заетост се увеличи през юни с 213 000 работни места при осреднените очаквания на финансовите пазари за малко по-скромно повишение с около 195 000, показват данни на Министерството на труда. В същото време данните за предходните два месеца претърпяха възходяща ревизия сумарно с 37 000, като тези за април бяха ревизирани нагоре до 175 000 (при предишна оценка за 155 000), а тези за месец май - до 244 000 (при предишна оценка за техен растеж с 223 000).
През първите шест месеца на настоящата година бяха разкрити средномесечно 215 хиляди нови работни места, което е над техния средномесечен растеж със 182 000 през изминалата година, когато американската икономика успя да генерира 2,173 млн. нови работни места, съобщава Министерството на труда. Днешните данни са поредно доказателство, че 2018-а ще се окаже осмата поредна година с растеж на заетостта с най-малко 2 милиона. Това би представлявал едва вторият подобен период след предходния през 90-те години на миналия век, при който водещата световна икономика успя да създаде толкова много работни места за по-продължителен период.
Нивото на безработица обаче нарасна изненадващо до 4,0%, докато осреднените очаквания на финансовите пазари бяха за стабилизация в неговото 18-годишно дъно от 3,8%, достигнато през месец май (най-ниската безработица в САЩ от април 2000-а година насам, като по-ниски нива бяха отчетени за последно през далечната 1969-а година). Трябва да се има предвид, че делът на американците, търсещи работа, или т.нар. "норма на заетост", се повиши през юни до 62,9% от 62,7% през май, но въпреки това продължава да се задържа недалеч от 40-годишното дъно от 62,3%, достигнато през септември 2015 година (най-ниско ниво от 1977 година). Повишаването на нивото на безработица се дължи най-вече на факта, че през юни 601 хиляди американци станаха част от работната сила в страната (най-вече с оглед на края на учебната година), като част от тях не успяха да си намерят работа.
През юни в частния сектор на американската икономика бяха разкрити 213 000 работни места, в държавния сектор - 11 хиляди, докато заетостта в промишления сектор нарасна с 35 000, а в строителния сектор - с 13 000.
Средното почасово заплащане на труда в САЩ се увеличи през юни с 5 цента, или с 0,2% спрямо май, достигайки 26,98 долара на час. На годишна база растежът на осредненото заплащане на труда стабилизира на ниво от 2,7%, но при очаквания за повишение с 2,8 на сто. Продължителността на средната работна седмица през юни също остана без промяна на ниво от 34,5 часа.
Днешните смесени до силни данни вероятно няма да променят политиката на Федералния резерв за постепенно затягане на лихвените ставки и очакванията за още две повишения на лихвите до края на годината. Данните на Департамента по труда са в подкрепа и на прогнозите за ускоряване на икономическия растеж в САЩ през второто тримесечие, като се очаква БВП да нарасне през периода април - юни с повече от 4% на годишна база, дублирайки по-слабата експанзия от 2 на сто в началото на годината.