Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лондон обещава на работодателите да не им иска стриктни проверки за нови работници от ЕС

Британският вътрешен министър Саджид Джавид
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британското министерство на вътрешните работи днес бе принудено да даде гаранции на бизнеса, че от работодателите няма да се изисква да извършват допълнителни стриктни проверки на идващите за работа хора от ЕС след Брекзит в случай, че не бъде постигната сделка с Брюксел.

Ръководителят на ведомството Саджид Джавит по този начин опроверга министъра, отговарящ за имиграцията Каралайн Ноукс, която само 24 часа по-рано разтревожи бизнес лидерите със съобщението за неизбежността от подобни проверки.

Каралайн Ноукс е смятана от мнозина за най-неубедително представящия се министър в кабинета и това едва ли ще се промени, след като нейният пряк началник Саджид Джавид на практика отмени казаното от нея, че в случай че няма сделка работодателите сами трябва да решават кои граждани от ЕС имат право да работят и кои не във Великобритания.

Ето какво точно каза Каралайн Ноукс: „Ако някой не е бил в страната преди края на март следващата година, тогава работодателите трябва да гарантират и да носят отговорност, че са извършени адекватни строги проверки дали този някой има право на работа“. 

Директорите на компании и фирми, които и без това вече усещат някои от отрицателните последици от Брекзит, особено що се отнася до запълването на работни места, сериозно се разтревожиха от перспективата да се превърнат в контролни органи и дори да плащат глоби, ако властите преценят, че щателни проверки не са извършени.

Ето защо днес Саджид Джавид побърза да успокои работодателите, че след края на март „няма да им се наложи да правят нещо по-различно“, както се изрази.

Това далеч не е единствената новина от деня, касаеща Брекзит.

По повод на тиражираното известие тази сутрин от вестник „Таймс“, че Тереза Мей е договорила споразумение с Европейския съюз, което ще даде на британските компании, извършващи финансови услуги, траен достъп до европейските пазари след Брекзит, днес говорител на премиера каза, че това са спекулации, сделка няма.

А по-късно гръмна новината, че един от големите спонсори на кампанията за напускане на ЕС Арон Банкс е разследван официално от Националната агенция за престъпността за финансови нарушения. Това става по искане на избирателната комисия, която подозира, че парите за кампанията са дошли от „недопустими източници“, както гласи формулировката. Банкс твърди, че не е получавал пари от чужбина и най-вече от Русия, както се твърдеше по-рано.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна