Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Московиси заплаши: ЕС може да наложи финансови санкции на Рим, ако не се стигне до споразумение за италианския бюджет

Пиер Московиси
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз може да наложи санкции на Италия, ако не се стигне до споразумение за бюджета на страната за следващата година, заяви във вторник еврокомисарят по икономическите и финансови въпроси Пиер Московиси, цитиран от Ройтерс.

През миналия месец Европейската комисия отхвърли проектобюджета на Италия, заявявайки, че той е в очевидно нарушение на фискалните правила на Европейския съюз и може да увеличи още повече и без това огромния размер на италианския държавен дълг.

"Искам да има диалог, но в крайна сметка могат да бъдат наложени санкции, ако не успеем да постигнем споразумение", посочи Московиси пред репортери в рамките на срещата на финансовите министри на ЕС.

Той наблегна, че все още не е взето решение, тъй като на Италия остава още една седмица, за да направи промени в бюджетните си планове преди определения от ЕК краен срок. "На 13-и ноември очакваме силен и точен отговор от страна на италианското правителство", подчерта европейският комисар.

Неговите коментари са факт само ден, след като италианският финансов министър Джовани Триа отново обяви, че няма да има промени в бюджета на страната и настоя, че планираният по-голям дефицит за следващата година няма да увеличи огромния държавен дълг, който достига 130% от брутния вътрешен продукт.

Агенция Ройтерс цитира официални европейски представители, според които, ако няма промяна, ЕК вероятно ще реагира на заседанието си на 21-ви ноември чрез публикуването на критичен доклад за дълга на страната, който доклад ще представлява първа стъпка от дисциплинарната процедура срещу Италия.

В миналото Комисията винаги изчакваше окончателните данни за публичните финанси, достъпни през месец април, преди да предприеме каквито и да било дисциплинарни действия спрямо държавите от еврозоната. Този път обаче официалните европейски представители заявиха, че вместо това могат да действат въз основа на техните собствени икономически прогнози, които трябва да бъдат представени на 8-и ноември и които се очаква да покажат далеч по-малко оптимистичен сценарий от заложения от италианското правителство растеж на БВП от 1,5% през 2019 година. Оценките за по-нисък икономически растеж пък биха довели до по-високи прогнози за държавния дълг и за бюджетния дефицит.

Ройтерс отбелязва, че като предпазна мярка Брюксел може да поиска от Италия да прехвърли безлихвен депозит в размер на 0,2% от БВП на страната към общия спасителен фонд на еврозоната, известен като Европейския механизъм за стабилност (ESM).

Комисията също така би могла да определи срок, който може да бъде още до февруари догодина, в който Италия да предприеме действия за намаляване на дълга си. Подобни стъпки ще трябва да бъдат одобрени от останалите членове на еврозоната.

Пропускането и на този краен срок може да доведе до още по-тежки санкции, включително глоба в размер до 0,2% от БВП, спиране на европейски фондове за милиарди евро и по-строг фискален мониторинг от страна на Европейската комисия и Европейската централна банка, включващ и мисии в Италия, подобни на тези в закъсали страни като Гърция.

Ако Италия обаче продължава да не съдейства, Рим може да се изправи пред още по-строги санкции съгласно правилата на ЕС. Те могат да включват глоба до 0,5% от БВП, предпазен мониторинг на ЕС по отношение на плановете на Италия за емитиране на нов дълг и намаляване, или дори спиране на заеми в размер на няколко милиарда евро от Европейската инвестиционна банка.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени