Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест за запазване на въгледобива в Маришкия басейн и топлоцентралите на въглища организира КТ "Подкрепа"

| обновено на 29.11.18 в 07:46
Димитър Манолов
Снимка: БГНЕС


Мащабен протест за запазване на въгледобива в Маришкия басейн и топлоцентралите, които работят на въглища, организира този четвъртък КТ "Подкрепа". Индустриалните федерации на синдиката искат ясна позиция на правителството дали ще бъде запазен въгледобивът, а от там - и енергийната независимост на страната.

Половината електроенергия у нас се произвежда от въглища, отрасълът е независим от внос на суровини, но европейската система за търговия с въглеродните емисии поставят страната ни в неравностойно положение, посочи президентът на синдиката Димитър Манолов. Това създава опасност от затваряне на топлоцентралите:

"Ние ще браним комплекса "Марица-Изток" и работните си места там. Ще ги браним до последно от всички. Ние затворихме реакторите на АЕЦ "Козлодуй", които произвеждаха най-евтината електроенергия и дори тези, които останаха, продължават да произвеждат достатъчно евтина енергия. Сега обаче ножът е опрял до кокала и затова ние вдигаме достатъчно много шум да обясним каква е позицията, която трябва да се вземе и после ще попитаме: "Вие взехте ли тази позиция, която обществото очаква от вас?".

Председателя на въгледобивната федерация на КТ "Подкрепа" Владимир Топалов заяви, че заради цените на въглеродните емисии ще расте и цената на ел. енергията. Протестът в четвъртък ще се проведе преди срещата на страните от Парижкото споразумение на ООН. Те се събират след дни в Катовице, за да обсъждат как ще се отрази документът на икономиките на държавите. Страната ни ще бъде представена на срещата на високо ниво от държавния глава Румен Радев. 

В сряда представители на  КТ"Подкрепа" и КНСБ настояха пред премиера Бойко Борисов да се запази капацитетът на енергийния комплекс "Марица Изток". Борисов обсъди вчера с лидерите на синдикатите и председателите на работодателските организации и проблемите в енергийния сектор: 
"Има и много проблеми в енергетиката, които трябва да се решават, наследени проблеми и особено за топлоелектрическите централи. Да започна от там. Безумните договори, които са сключвани и сега се чудиме как да ги оправяме, а те не могат да се оправят".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна