Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Недялкова: Хората с интелектуални затруднения не са страшни за обществото

Председателката на ловешкото сдружение "Закрила" е отличена от БХК

Мария Недялкова (вляво) по време на изложбата на Надежда Георгиева по текстове на Яна Тавание "Решавам = Съществувам"
Снимка: Ганчо Чурков

"Човек, когато има някакъв дефицит – интелектуален или има психично-здравен проблем, и получи достатъчна подкрепа от хора, които го разбират, които го познават добре, той би могъл да изрази своята воля." Така смята Мария Недялкова, председател на сдружение „Закрила“, което е член на Българската асоциация на лицата с интелектуални затруднения и е една от петте майки от гражданската инициатива. Инициативата е отличена за дейността, посветена на каузата за премахването на запрещението. 

"Наградата е знак на признание към всички, които се борят запрещението – т.нар. "легитимна форма на модерно робство" в България, да остане в миналото, а на негово място да бъдат осигурени подкрепа, равенство пред закона и правото на достоен живот на всички онези над 7 хиляди души у нас, които са поставени под запрещение или са в риск от такова", коментира Мария Недялкова пред "Хоризонт".

През 2017-а с нейно участие основават инициативен комитет от 5 майки – родители на лица с интелектуални затруднения. "Фокусът на тази кампания „7000“ беше да направим разяснителна кампания сред гражданите. В няколко града бяха направени много позитивни мероприятия, в които показвахме възможностите на тези хора, тоест, ние не наблягахме върху техните дефицити", разказа Недялкова.

В Ловеч кампанията продължила няколко месеца, а кулминацията й била пред новата църква в центъра на града. „В Ловеч се събраха за един ден над 780 подписа на ловешки граждани, а в цяла България събрахме над 12 000 подписа и те са внесени в Народното събрание.“ 

Дневният център за деца и възрастни с увреждания в Ловеч, в който Мария влага цялото си сърце и всички свои усилия, е създаден пред 21 години. Там се грижат за деца с физически увреждания, с психични и неврологични заболявания и за лица от 18 до 50 годишна възраст:

"Като малки ние ги подготвяме за умения в ежедневният живот, тоест да могат самостоятелно да се хранят, да се обличат, да се мият, водим ги на училище, на детска градина, на обяд ги взимаме при нас - да се работи индивидуално. След като пораснат, започваме да ги учим на някакви трудови умения, като например да се грижат за цветя, да готвят, да поддържат двора, тоест ние им говорим, че те, ако станат добри, биха могли да започнат работа след като навършат 18 години."

Отминаващата 2018 за Мария Недялкова била пълна както с радости, така и с трудности. „Все повече и повече хора стават наши приятели, наши съмишленици, наши доброволци и това за мен е един много близък и топъл начин хората, които никога не са се докосвали до хора с интелектуални затруднения, да ги усетят, да ги разберат и да повярват, че те не са страшни за обществото, както се говори.“ Моделът работи, убедена е Недялкова. 

"Оборудвали сме една прекрасна кухня. Започнахме да правим кетъринг на обществени събития в Ловеч, пак с доброволци, с младежи. Те са много щастливи, когато се подреди една хубава маса с техните плата на една конференция и по време на кафе-паузите всичките се запознават с тях. Те са много любвеобилни, прегръщат ги, питат ги как се казват, на колко са години, "това ти ли го направи". Те са много щастливи, че са успели да предоставят на хората радост", сподели още Мария Недялкова.

Успели са да реализират и минипроект за манеж за хипотерапия, където емоционалната връзка с конете ще има за децата с увреждания лечебен ефект. Благодарение на местния зоопарк, заниманията ще започнат тази пролет. 

Още за работата на Мария Недялкова слушайте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени