Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моторни шейни фучат из парк „Пирин“, нарушителите остават безнаказани

2
Един от младежите, засечен да кара моторна шейна на 27 януари в района на Безбожки превал.
Снимка: Иван Бахчеванов

Слушатели на програма „Хоризонт“ на БНР подадоха сигнал, че в рамките на Националния парк „Пирин“ се движат свободно моторни шейни, които освен че замърсяват природата, тормозят дивите животни, пречат на туристите, могат да предизвикат и лавини.

Но най-притеснителното от всичко е, че подобни действия остават безнаказани просто защото няма как да бъдат наказани. От управата на парка обясниха, че шейните нямат регистрационни номера и това връзва ръцете на парковата охрана.

В края на минала седмица Иван Бахчеванов прави преход в Пирин със свой приятел, когато, на слизане, се натъкват на няколко моторни шейни.

„На смрачаване, около 5 и нещо, малко преди хижа „Безбог“, на слизане от Полежан трима младежи с моторни шейни, точно на Безбожки превал бяха спрели да ни изчакат. Явно защото се притесниха, че има хора“, каза той.

Бахчеванов ги попитал какво правят там с тези шейни, а те, малко смутен, отговорили, че щели да огледат района за лавини. Когато поискал да се снима с тях, младежите се уплашили и запалили шейните. „Двама бяха с якета на фирмата, която държи ски зоната в Добринище“, каза той. По-късно младежите профучали надолу покрай планинарите с поне 50-60 км/ч.

Бахчеванов разказа, че миналата година имало подобен случай на Полежан с група от Сандански от 8 шейни. „Известни са на много хора, но никой нищо не може да им направи или каже. Шарят си безнаказано навсякъде“

А такива шейни са шумни, замърсяващи и опасни, посочи Иван Бахчеванов.

„На 200 метра от такава шейна можеш да усетиш миризмата на моторни газове. Това са двутактови машини, от които яко тече масло и замърсяват. И трето – тези, които смятат за нормално да карат в планината зимно време такива моторни шейни, тормозят дивите животни, в частност дивите кози… Чувал съм как ги преследват и ги хващат да се снимат. А могат и да предизвикат лавина“.

Според него има някакви правила, но като цяло нормативната база била „омагьосан кръг“. 

Според действащия план за управление на Национален парк „Пирин“ на цялата територия на парка е забранено използването на моторни шейни, освен при неотложни дейности в горите и спасителни акции, обяснява Мартин Лазаров - директор на дирекция „Контрол и охрана“ към парка.

„На базата на дадените изключения от действащия план за управление, посредством съгласувателни писма, дирекцията на парка всяка година издава разрешителни за ползване на моторни шейни на ползватели на обекти на територията на парка. Шейните се използват за транспорт на персонала и снабдяване с продукти“, каза той.

Тази зима са издадени 8 такива разрешения, най-вече на хижи и заслони, като движението трябва да се извършва по точни маршрути, това е най-вече пътят, който води до съответния заслон или хижа.

„При нарушения дирекцията започва своевременни административно-наказателни производства срещу извършителите. За разкриване на самоличността им дирекцията търси съдействие и подава сигнал до полицията“, обясни Лазаров.

Миналата зима са съставени 4 констативни протокола за административно нарушение срещу неизвестни нарушители след подадени сигнали от граждани.

„Въпреки предприетите мерки, карането на моторни шейни си остава сериозен проблем… Една от мерките би могла да бъде въвеждането на задължителен регистрационен режим…, за да може да имат номер. И при контрол от парковата охрана и неспиране на подадена команда да се вижда на кого се водят и да бъдат стартирани своевременни административно-наказателни производства".

Иван Бахчеванов е един от тези граждани, които миналата година са подали сигнал.

„Подадох сигнал по телефона, в момента, когато случайно видяхме тези 8 моторни шейни… Засякох се с приятел, който каза, че 10 минути по-рано е пуснал сигнал. Звъннаха ми 2-3 часа по-късно, за да ми кажат, че са го завели, а няколко дни по-късно ми се обади жена от управата на парка, че в полицията е заведен иск срещу неизвестен извършител“.

Според него трябва да се промени нормативната уредба.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна