Икономическият растеж в еврозоната и в целия Европейски съюз се ускори по-силно от очакваното през първото тримесечие на настоящата година след слабото представяне през втората половина на предходната година, показва експресна оценка на Евростат.
Това сякаш предполага, че европейската икономика не е пострадала прекалено силно от търговското напрежение между САЩ и останалия свят, от забавящия се растеж в глобален план и от несигурността около процеса на Брекзит въпреки отслабването на европейския износ и влошаването на потребителските и на бизнес нагласите на стария континент.
Според предварителна оценка на Евростат, оповестена във вторник, комбинираният брутен вътрешен продукт на 19-те страни - членки на еврозоната се увеличи двойно през първото тримесечие на 2019-а година, нараствайки с 0,4% спрямо последното тримесечие на миналата година, когато се повиши с 0,2 на сто и след експанзия с едва 0,1% през третото тримесечие на 2018-а година. Очакванията на финансовите пазари бяха за по-скромно подобрение на икономическия растеж в региона на единната валута до 0,3 на сто.
Спрямо година по-рано БВП в еврозоната през трите месеца до края на март нарасна с 1,2%, запазвайки темпото на растеж от края на 2018-а година при очаквания за по-слабо повишение с 1,1 на сто.
Евростат представи предварителни данни, показващи доста добро темпо на растеж и в целия Европейския съюз. Според експресната оценка на европейската статистика, БВП на ЕС нарасна и през първото тримесечие на 2019-а година с 0,5% след повишение с 0,3% през последните три месеца на миналата година, докато растежът на годишна база нарасна за второ поредно тримесечие с 1,5 на сто.
По този начин икономиките на ЕС и в частност на еврозоната се върнаха изненадващо към стабилните си нива на растеж от второто тримесечие на 2018-а година, когато също беше отчетена експанзия съответно от 0,5% и от 0,4% на тримесечна база.
Днешните експресни оценки на Евростат се различават съществено от последните прогнози на Европейската централна банка за повишение на БВП в еврозоната с едва 0,2% през първото тримесечие, след което икономическия растеж да се подобри слабо до 0,3% през периода април - юни.