Съединените щати намаляват драстично диполоматическия си персонал в Ирак заради увеличена заплаха от въоръжени нападения и терористични актове от подкрепяни от съседен Иран групировки.
Държавният департамент временно оставя американското посолство в Багдад и консулството в Ербил - главния град на Иракски Кюрдистан, с минимален брой служители.
Германия и Холандия съобщиха междувременно, че преустановяват до второ нареждане мисиите си за обучение на иракската армия. Берлин обясни решението си с нарастващото напрежение в региона, но отрече да разполага с информация за готвени нападения, зад които да стои Иран. От Хага аргументът беше лаконичен - заплаха за сигурността.
В Москва - говорителят на Кремъл Дмитрий Песков даде да се разбере, че Русия не приема безрезервно вчерашните уверения в Сочи на американския държавен секретар Майк Помпейо, че Вашингтон изначално не иска война с Иран. "За съжаление има тенденция ситуацията да продължи да ескалира", констатира Песков.
В сряда германските въоръжени сили спряха участието си в иракската военна програма за обучение с оглед нарастващото напрежение в Персийския залив и по-специално на напрежението около Иран, съобщават редица местни медии.
Говорител на Министерство на отбраната на Германия заяви, че армията разполага с "индикации" за потенциални атаки през следващите дни, но отбеляза, че операциите за обучение могат да бъдат възобновени в скоро време.
Говорителят на министерството добави, че Германия не разполага с доказателства за участието на Иран в неотдавнашни атаки срещу петролни танкери в региона.
Германските войски започнаха да обучават военните в Ирак през 2018-а година и преди време поискаха да разширят мисията си в страната поне до края на октомври 2019-а година. Мисията на Бундесвера в Иран има за цел поддържането на мира и борбата срещу Ислямска държава.
Междувременно руският президентски говорител Дмитрий Песков заяви в сряда, че Москва е загрижена от ескалацията на напрежението във връзка със Съвместния цялостен план за действие (JCPOA), известен като иранското ядрено споразумение, обвинявайки за това САЩ и предприетите от тях действия. Говорейки пред пресата, той отбеляза, че решението на Иран да прекрати някои от ангажименти по споразумението е просто отговор на политиката на Вашингтон за оказване на максимален натиск.
"Ние ясно разбираме, че Иран взима тези решения не като собствена инициатива, а за да отговори на натиска, който като цяло противоречи на духа на ядреното споразумение", отбеляза Песков. Той добави, че тази загриженост е факт, след като държавният секретар на САЩ Майк Помпейо не успя да даде уверения по време на вчерашната среща с руския президент Владимир Путин.
Майк Помпейо обаче заяви във вторник по време на съвместна пресконференция с руския външен министър Сергей Лавров в Сочи, че Вашингтон "принципно не вижда война с Иран".