Европейската комисия вероятно ще започне на 5 юни дисциплиниращи мерки срещу Италия относно нарастващия дълг на страната, който нарушава правилата на Европейския съюз, заявиха в понеделник двама официални представители на еврозоната, цитирани от Ройтерс.
"Настроението определено е за предприемане на действие", заяви един от служителите от еврозоната, който не поиска да бъде назован.
Обмисляните дисциплиниращи мерки са свързани с големия дълг на Италия през 2018-а година. Ако Европейската комисия реши да наложи глоба на Италия, Рим може да се наложи да плати до 4 милиарда долара.
По-рано през деня Европейската комисия одобри удължаване на схемата за италианска държавна гаранция за подпомагане на местните банки да продават т.нар. "лоши кредити" до май 2021 година.
Междувременно вицепремиерът на Италия Матео Салвини обяви, че правителството ще пренебрегне исканията на ЕС да въведе бюджетни съкращения, като повтори свои по-ранни изявления, че страната е готова да надхвърли европейското ограничение за бюджетен дефицит в размер до 3% от БВП.
Италия се намира в безкрайна бюджетна битка с ЕС. Според анализатори и икономисти би било лудост ЕК действително да наложи подобна глоба, но облигационният пазар сякаш не отхвърля подобна възможност.
Днес доходността на 10-годишните италиански облигации се повишава с 6,6 базисни пункта към ниво от 2,61%, докато доходността на останалия дългов пазар в еврозоната бележи известно понижение, след като проевропейските партии успяха да спечелят около две трети от местата в новия парламент на ЕС, което отслаби инвеститорските притеснения за рязко повишаване на популистките нагласи на стария континент.