Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Председателят на ЕК смята, че 28 комисари са много, предпочита да бъдат 17-20

Юнкер: Италия е изправена пред дисциплинарна процедура за прекомерен дефицит за години напред

Той призна за пръв път, че през 2014 г. е предпочитал да оглави Европейския съвет, вместо Комисията

Жан-Клод Юнкер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви във вторник пред изданието "Политико" (Politico), че Италия "се движи в погрешна посока“ и рискува да влезе в така наречената "дисциплинарна процедура" на ЕС за прекомерен дефицит за години напред.

Той обаче изрази надежда, че това може да бъде избегнато, но подчерта, че това ще зависи от следващите финансови и икономически ангажименти на управляващите в Рим.

"Даваме ясно да се разбере, че според нас Италия се движи в погрешна посока, така че трябва да вземем съответните решения в тази област, но мисля, че страната рискува да бъде в процедура за прекомерен дефицит през следващите години", посочи Юнкер, визирайки регулаторните изисквания на ЕС за намаляване на високия държавен дълг.

Шефът на ЕК добави, че поведението на Рим все още не е заплаха за финансовата стабилност на Европа.

"Италианското правителство създава впечатлението, че Комисията е срещу Южна Европа, а това е погрешно", заяви Юнкер пред "Политико".

Коментарите му са факт, след като през миналата седмица Европейската комисия обяви, че е задействана процедурата при прекомерен дълг, тъй като Италия не се съобразява с европейските критерии за лимит на държавния дълг от 60% спрямо БВП, призовавайки правителството в Рим да направи "съществена" корекция на бюджетния дефицит.

Председателят на ЕК коментира пред "Политико" и други важни теми, сред които съставът на Еврокомисията, Брекзит и търговките преговори със САЩ.

Юнкер смята, че 28 комисари са прекалено много, тъй като няма 28 портфейла. И уточни, че е най-добре броят на комисарите да е повече от 17 и по-малко от 20, но добави, че решението е в ръцете на Европейския съвет.

Председателят на ЕК призна за пръв път в това интервю за "Политико", че през 2014 година е предпочитал да оглави Европейския съвет, вместо Комисията. Според него проблемът е, че Еврокомисията не взима окончателните решения, а неговата сила е във воденето на преговори, което става на заседанията на лидерите на държавите-членки. "Председателят на комисията е роб на държавите", каза Юнкер и допълни , че при формирането на състава на Комисията преди 5 години е отхвърлил 6 кандидати за еврокомисари, а 10 е предложил сам.

Той съжалява, че не се е намесил в кампанията за референдума за Брекзит във Великобритания през 2016 г, когато тогавашният премиер Дейвид Камерън е помолил Европейската комисия да стои настрани. „Не се намесих, а те бяха свободни за говорят каквото си искат. Лъжи, слухове, цифри, които не съответстваха на основната реалност“, каза председателят на Комисията. За пореден път той повтори, че споразумението за напускането на ЕС от страна на Лондон няма да бъде отваряно за нови преговори. Юнкер е на мнение, че американският президент заслужава уважение и че европейците грешат за него. 

Жан-Клод Юнкер отново подчерта, че ЕС изключва земеделието от търговските разговори със САЩ. Той отбеляза, че се намира в добри отношения с американския президент Доналд Тръмп.

По повод здравословното му състояние, той заяви, че има ишиас и изпитва силни болки. От „Политико“ припомниха снимките и видеозаписите от срещата на НАТО, на която се виждаше как едва се движи.

„Имах схващане на краката, едва можех да ходя", уточни Юнкер. На въпрос какво ще прави след 1 ноември, когато изтича мандатът му, Юнкер отговори кратко: „Ще мога да дишам" и добави, че ще напише книга за периода, в който е оглавявал Комисията.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна