Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврогрупата се споразумя, но само пo принцип, за бюджет на еврозоната

Предложението ще бъде представено за одобрение от лидерите на ЕС на среща на върха през следващата седмица

Финансовите министри от еврозоната (Еврогрупата) постигнаха известно съгласие относно най-общите очертания на един бъдещ бюджет за региона на единната валута, но не успяха да постигнат договореност по някои от основните характеристики на такъв бюджет и решиха да продължат дискусиите през следващите месеци, заяви за Ройтерс представител на еврозоната.

От Еврогрупата искаха да постигнат споразумение за това дали общия бюджет за 19-те страни-членки на еврозоната трябва да се финансира чрез специални данъци, или трябва се използват само средства от бюджета за целия 28-членен Европейски съюз.

Като се има предвид липсата на консенсус по отношение на източниците на финансиране, размерът на бюджета на еврозоната не беше дискутиран на срещата, която продължи до ранните часове на петъчния ден, заяви неназованият европейски представител, цитиран от Ройтерс.

Според него не беше постигнато съгласие и дали бюджетът би трябвало да играе стабилизираща роля в случай, че икономиката на еврозоната е в период на спад, или само ще помогне на икономиките от региона на единната валута да станат по-конкурентоспособни и да се сближат помежду си.

Френският финансов министър Бруно льо Мер обаче заяви след края на срещата, че министрите са се споразумяха за новия бюджет за еврозоната. Той допълни, че консенсусът беше постигнат след дълга дискусия и ще бъде представен на срещата на върха на ЕС в Брюксел през следващата седмица. И той обаче признае, че все още не е определен точния размер на бъдещия бюджет за еврозоната, но според различни информации по медиите става въпроса за доста по-малко от "няколкостотин милиарда евро", предлагани от френския президент Еманюел Макрон.

"За първи път създадохме оперативен бюджет, който ще помогне на страните от еврозоната да се сближат и да станат по-конкурентоспособни. Това е пробив. За пръв път ще започнем да мислим за бъдещето като за кохерентен блок и ще координираме икономическите си политиката", заяви Бруно льо Мер пред агенция Франс прес.

Агенция напомня, че тази значима реформа намира твърдата подкрепа на френския президент Еманюел Макрон, но в същото време среща сериозна съпротива от държавни като Холандия, които се страхуват, че чрез бюджет в рамките на еврозоната ще могат да се осъществяват трансфер на благосъстояние от по-богатите държави към склонни към кризи страни като Италия, Гърция или Испания.

Говорителят на Еврогрупата Марио Сентено приветства чрез Туитър постигнатото споразумение, като добави, че подробностите ще бъдат обявени на пресконференция по-късно в петък.

Споразумението на финансовите министри официално няма да се нарича бюджет с оглед на възраженията на по-богатите държави начело с Холандия, а нещо, наречено "Бюджетен инструмент за конкурентоспособност и конвергенция" (BICC) - фонд с ограничена огнева мощ, който да бъде използван в подкрепа на реформите.

Това сложно наименование стана факт, именно поради настояване от холандска страна, която се съгласи с подобен финансов инструмент, но само при условие, че той бъде скромен по размер.

"Дълги и ползотворни дискусии на Еврогрупата в Люксембург", написа в Туитър холандският финансов министър Вопке Хоекстра, приветствайки "отличния" пробив в други области, като реформиране на досегашния Европейския механизъм за стабилност (ESM), който допринесе съществено за справяне с последната дългова криза в еврозоната.

Относно проекта за бюджета на еврозоната, той обаче само добави: "Дискусията за финансирането на BICC ще продължи на по-късен етап".

Всички участници на заседанието на Еврогрупата се съгласиха, че окончателната сума ще бъде много по-ниска от първоначалните надежди на френския президент Макрон за няколкостотин милиарда евро.

Два европейски източника споменаха пред Франс прес, че бюджетът може да бъде в размер на около 17 милиарда евро, разпределени между 19-те страни-членки на еврозоната в продължение на седем години, като той ще бъде обвързан с общия бюджет на ЕС.

И Франс прес съобщава, че дебатът все още е отворен по въпроса дали парите в бюджета на еврозоната трябва да идват само от бюджета на ЕС или могат да бъдат увеличени чрез допълнителни национални вноски от държавите-членки. Вторият вариант обаче се отхвърля от няколко държави, които се опасяват, че в общия бюджет на ЕС ще влязат по-малко пари.

Постигнатият доста крехък компромис в рамите на Еврогрупата ще бъде представен за официално одобрение на лидерите на ЕС на среща на върха през следващата седмица в Брюксел.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени