През юни потребителските цени в България се понижиха за пръв път от началото на годината, докато годишната инфлация отстъпи рязко от нейния петгодишен връх, отчетен през април, достигайки 6-месечно дъно, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Индексът на потребителските цени (CPI) се понижи през юни с 0,6% спрямо май, когато нарасна с 0,1%, като това представлява първо намаляване на месечната инфлация от началото на 2019-а година.
На годишна база потребителската инфлация през юни се забави рязко до 2,8% от 3,5% през май и след като през април тя достигна отново петгодишния връх от октомври 2018-а година от 3,7% (най-висока инфлация от февруари 2013 година насам).
Средногодишната инфлация за периода юли 2018 - юни 2019 нараства с 3,3% спрямо периода юли 2017 - юни 2018 година.
Графика на инфлацията на месечна и на годишна база
През юни цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки отчитат голямо намаление с 1,8% спрямо предходния месец, докато цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия се увеличават с 0,8%, а цените на облеклото и обувките намаляват с 0,3 на сто.
Цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива остават на равнището от май, тези за здравеопазване се увеличават с 0,1%, докато транспортните цени намаляват с 0,7%, а на съобщенията - с 1,2 на сто. Повишение с 1,5% пък регистрират цените на ресторантьорските и на хотелиерските услуги.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) остана през юни на нивото от май, докато растежът на хармонизираната потребителска инфлация на годишна база (спрямо юни 2018-а) се забави до 2,3% от 2,9% месец по-рано, отстъпвайки съществено от многогодишния връх от 3,6%, достигнат през миналия октомври.
Данните на НСИ са знак за рязко отслабване на инфлационния натиск в началото на лятото до най-ниско ниво от декември 2018-а година.